Εύκολο πέρασμα από το Ιπουρούα για τη Μπαρτσελόνα

Νικήτρια με 3-0 αναδείχθηκε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Εϊμπάρ, στην έδρα της δεύτερης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga.

Με τη νίκη της η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος με 19 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει έναν βαθμό και έναν αγώνα λιγότερο. Αντίθετα, η ηττημένη Εϊμπάρ είναι 14η με μόλις 9 βαθμούς.

Μόλις στο 13ο λεπτό ο Γκριεζμάν, μετά από πάσα του Λενγκλέ, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους.

Ο Μέσι στο 58’ έπειτα από ασίστ του Γκριεζμάν, σκόραρε και αυτός γράφοντας το 0-2. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Σουάρες ήρθε για να γράψει το τελικό 3-0 για την ομάδα του Βαλβέρδε.

Κίτρινες: Τσαρλς, Ντιοπ, Αλβάρεζ, Ινούι, Εξποσιτο

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Ντε Μπλάσις, Ολιβέιρα, Αρμπιλα, Άνχελ, Λεον (63’ Εξποσιτο), Αλβάρεζ, Ντιοπ, Ορεγιάνα, Ενριτς (71’ Ινούι), Τσαρλς (79’ Κικε)

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο (46’ Σεμέδο), Ουμτιτί, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντε Γιονγκ (79’ Ράκιτιτς), Μπουσκέτς, Αρτούρ (71’ Βιντάλ), Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν