Euro 2020: Αποστολή εξετελέσθη για την Αγγλία

Πρώτη και αήττητη η Αγγλία από τον 4ο όμιλο, σε περιπέτειες η Τσεχία.

Η Αγγλία νίκησε με 1-0 την Τσεχία και κατέλαβε την πρώτη θέση του 4ου ομίλου, περιμένοντας πλέον τον αντίπαλο που θα αντιμετωπίσει στην φάση των «16» του Euro 2020.

Από την άλλη, η Τσεχία μετά τη νίκη της Κροατίας μπήκε σε περιπέτειες, καθώς θα διεκδικήσει το «εισιτήριο» για τα νοκ-άουτ μέσω της 3ης θέσης.

Το ματς:

Η Αγγλία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και είχε δοκάρι μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από λόμπα του Στέρλινγκ. Ο αγγλικός επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να μην σκόραρε στα πρώτα λεπτά, ωστόσο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 12ο λεπτό.

Ο Γκρίλις έκανε μια σέντρα από τα αριστερά, ο Ραχίμ Στέρλινγκ πήδηξε ψηλότερα από όλους στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 0-1.

Οι Άγγλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 26′, όταν μετά από κάθετη πάσα του Ράις, ο Χάρι Κέιν πήρε την μπάλα, έκανε μια κοφτή ντρίμπλα στην περιοχή και εκτελεί, όμως ο Βάτσλικ απέκρουσε την μπάλα.

Η Τσεχία απάντησε δύο λεπτά αργότερα με ένα σουτ από τον Χόλες, το οποίο έβγαλε με καταπληκτική εκτίναξη ο Πίκφορντ, διώχνοντας σε κόρνερ για την Τσεχία.

Νέο σουτ για τους τυπικά γηπεδούχους στο 35′, από τον Σούτσεκ που το δοκίμασε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός χάθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Οι Άγγλοι είχαν την κατοχή και το έλεγχο, δεν απείλησαν ιδιαίτερα ωστόσο τόσο εκείνοι όσο και οι Τσέχοι.

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, στο 86′ με τον Σοάρες, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Άγγλο. Έτσι το 0-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τσεχία (Σίλχαβι): Βάτσλικ, Τσελούστκα, Κάλας, Μπορίλ, Κουφάλ, Χόλες (84′ Βίντρα), Σούτσεκ, Γιάνκτο (46′ Σέβτσικ), Μάζοπουστ (64′ Χλόζεκ), Νταρίντα (64′ Κραλ), Σικ (75′ Πέκχαρτ)

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφoρντ, Μαγκουάιρ, Στόουνς (79′ Μινγκς), Γουόκερ, Σο, Ράιζ (46′ Χέντερσον), Φίλιπς, Στέρλινγκ (67′ Ράσφορντ), Γκρίλις (67′ Μπέλιγχαμ), Σάκα (84′ Σάντσο), Κέιν.