EURO 2020: Έγραψε ιστορία με Ρονάλντο η Πορτογαλία

Με το δεξί η Πορτογαλία και ιστορικό ρεκόρ του Ρονάλντο κόντρα στην “σκληροτράχηλη” Ουγγαρία. Πρώτος σκόρερ όλων των εποχών ο Ρονάλντο.

Η Πορτογαλία αντιμετώπισε και επικράτησε με 3-0 της Ουγγαρίας στο στάδιο Πούσκας, για την πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Euro 2020.

Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος, με μπροστάρη τον Κριστιάνο Ρονάλντο, παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο της “Πούσκας Αρένα”, απέναντι στους Ούγγρους που μόνο εύκολη λεία δεν ήταν, σε έναν όμιλο που περιλαμβάνει και τις Γαλλία – Γερμανία (22:00).

Σκόρερ για τους Πορτογάλους ήταν οι Γκερέιρο και ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο συνεχίζει να χτίζει την παρακαταθήκη του μιας και έχει φτάσει αισίως στα 5 Euro! Ο CR7 αφού βρέθηκε στη βασική 11άδα του Φερνάντο Σάντος για την πρεμιέρα με το πρώτο σφύριγμα έγραψε επίσημα ιστορία, ενώ σκοράροντας δύο γκολ, έφτασε τα 11 γκολ, ξεπερνώντας τον Μισέλ Πλατινί στην all-time κορυφή των σκόρερ σε τελική φάση.

Ο Πέπε σε ηλικία 38 ετών και 109 ημερών γίνεται ο μεγαλύτερος ηλικιακά παίκτης της Πορτογαλίας που δίνει το παρών σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης Πορτογαλία κινούνταν μονίμως στο γήπεδο της Ουγγαρίας, αλλά δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα, απέναντι σε μια σωστά δομημένη αμυντική λειτουργία. Οι μπαλιές που έψαχναν τον Ρονάλντο δεν τον είχαν σε απειλητική θέση.

Στο 31’ η Πορτογαλία προσπάθησε να ανοίξει το σκορ με τον Ρονάλντο. Μετά το γέμισμα στην περιοχή, ο Ρονάλντο πήδηξε πιο ψηλά, αλλά έφτασε ίσα ίσα την μπάλα, η οποία κατέληξε άουτ.

Η Πορτογαλία εξ αρχής είχε πάρει τα ηνία του αγώνα όπως ήταν και το αναμενόμενο. Είχε καταγράψει 2-3 τελικές χωρίς επιτυχία. Από την άλλη η Ουγγαρία φανέρωνε δυσκολία να περάσει το κέντρο και να ελέγξει την μπάλα.

Ο αρχηγός της Ουγγαρίας, Άνταμ Σάλαϊ, κράτησε  τη μπάλα ανάμεσα στους Πορτογάλους, μέχρι που ο Σίλβα τον έριξε στο έδαφος και του έκανε φάουλ.  Στο 35’ ο Άνταμ Σάλαι έκανε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ, όμως μπλόκαρε ο Πατρίσιο.

Οι χαμένες ευκαιρίες συνεχίστηκαν για τους Πορτογάλους και στο 40′ Ζότα βρέθηκε στην περιοχή της Ουγγαρίας από πάσα του Σεμέδο, έκανε το σουτ από θέση βολής με το αριστερό, αλλά έδιωξε ο Γκουλάσι.

Ενώ τρία λεπτά αργότερα χάθηκε ακόμα μια ευκαιρία για την Πορτογαλία. Ο Φερνάντες έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Ζότα και ο Ρονάλντο από θέση βολής, αφύλαχτος, την έστειλε πάνω από το δοκάρι.

Στο 50’ ο Άνταμ Σάλαι έκανε το δυνατό σουτ μακριά έξω από την περιοχή, όμως έπεσε και μπλόκαρε σταθερά ο Πατρίσιο.

Η Πορτογαλία έψαχνε το γκολ και στο78’ προσπάθησε με ένα σουτ του Φερνάντες έξω από την περιοχή, ο Γκουλάσι εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Κόντρα στην ροή του αγώνα στο 80’ ο Σεν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά με το αριστερό, σκόραρε, αλλά καταλογίστηκε οφσάιντ, με το σκορ να μένει ως έχει.

Η τύχη ήταν με το μέρος της Πορτογαλίας και στο 84’ ο Γκερέιρο βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής, έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στον Ορμπάν και κατέληξε στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ορμπάν ανέτρεψε τον Ράφα Σίλβα με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο Ρονάλντο σκόραρε από την άσπρη βούλα και έγραψε ιστορία. Ο Πορτογάλος σταρ έφτασε τα δέκα γκολ σε Euro (έχει συμμετέχει σε πέντε), τα περισσότερα από κάθε άλλον στην ιστορία του θεσμού. Ξεπέρασε τον Πλατινί, που είχε εννέα σε ένα μόλις Euro.

Οι Πορτογάλοι φαίνεται να κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρονάλντο έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα. Αφού συνεργάστηκε εντυπωσιακά με τον Ράφα Σίλβα, πέρασε τον Γκουλάσι και πλάσαρε με το αριστερό.

Ουγγαρία (Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατ. Σάλαϊ, Νάγκι, Λόβρεντσιτς, Κλάινχαϊσλερ, Σέφερ, Φιόλα, Αντ. Σάλαϊ, Ρ. Σάλαϊ

Πορτογαλία (Σάντος): Ρούι Πατρίσιο, Σεμέδο, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Ντανίλο, Καρβάλιο, Φερνάντες, Μπ. Σίλβα, Ζότα, Ρονάλντο