Euro 2020: «Επτάψυχη» Ισπανία πέρασε στους “8”

Στην παράταση κρίθηκε η πρόκριση της Ισπανίας κόντρα στην Κροατία

Με ψυχή στην παράταση κλείδωσε την πρόκριση η Ισπανία κόντρα στην Κροατία με 5-3 (3-3 κ.δ), για τη φάση των 16, στο “Πάρκεν” της Κοπεγχάγης.

Η Ισπανία έγινε η πρώτη ομάδα που έβαλε πέντε γκολ σε δύο διαδοχικά παιχνίδια Euro. Με τον Άλβαρο Μοράτα να πετύχει ακόμα ένα ρεκόρ, αλλά προσωπικό, φτάνοντας τα πέντε τέρματα ισοφαρίζοντας τον Φερνάντο Τόρες.

Η Ισπανία σημείωσε το πιο απίθανο αυτογκόλ στο Euro 2020, δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο, κινδύνεψε να δεχθεί πρώτη γκολ στην παράταση, όμως αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει. Βρήκε τις απαντήσεις κόντρα στην Κροατία και με το 5-3 που διαμόρφωσαν στον εξτρά χρόνο οι Άλβαρο Μοράτα και Μίκελ Ογιαρθάμπαλ από σέντρες του Ντάνι Όλμο, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά.

Η UEFA χρέωσε το αυτογκόλ της Ισπανίας στον Πέδρι και όχι στον τερματοφύλακα Ουνάι Σιμόν, ενώ είναι το πρώτο αυτογκόλ που σημειώνεται εκτός περιοχής στην ιστορία των Euro.

Η Ισπανία πήρε τα ηνία του αγώνα, χωρίς να βρει αντίσταση απ’ την Κροατία, που δείχνει έτοιμη να παίξει από πίσω και να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 9′ Αδύναμη κεφαλιά του Αθπιλικουέτα από το χτύπημα φάουλ του Κόκε, μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ισπανία στο 16′. Ο Κόκε βρέθηκε σε θέση βολής, από το σημείο του πέναλτι, έκανε το πλασέ, όμως έδιωξε με τα πόδια ο Λιβάκοβιτς.

Τρία λεπτά αργότερα μετά την πανέμορφη ομαδική προσπάθεια της Ισπανίας που κατέληξε σε σέντρα του Τόρες από δεξιά, κεφαλιά του Μοράτα, αλλά η μπάλα χτυπάει και στον Βίντα και μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς.

Η Κροατία πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20′ με αδιανόητο αυτογκόλ! Γύρισμα του Πέδρι στον Σιμόν σχεδόν από το κέντρο, ο Ισπανός τερματοφύλακας προσπάθησε να κοντρολάρει, αλλά έχασε την μπάλα η οποία κατέληξε στα δίχτυα του. Αυτό ήταν το 9ο αυτογκόλ στο φετινό τουρνουά από την έναρξη του Euro το 1960 μέχρι και το 2016 είχαν σημειωθεί συνολικά 9 αυτογκόλ.

Η Κροατία απείλησε ξανά στο 25′, ο Βλάσιτς μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Φάση διαρκείας στην περιοχή της Κροατίας στο 38, με τον Λιβάκοβιτς να βγαίνει απ’ την εστία του για να προστατεύσει καλύτερα το σουτ, τελικά αυτό γίνεται απ’ τον Γκαγιά, ο Λιβάκοβιτς αποκρούει, ο Σαράμπια πήρε το ριμπάουντ και σουταρε, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Με το δεξί ξεκίνησε η Ισπανία το δεύτερο ημίχρονο και στο 57′ η κεφαλιά του Αθπιλικουέτα από κοντά που, βρέθηκε στη θέση που κανείς δεν περίμενε – από δεξιός μπακ στο κέντρο της κροατικής άμυνας – ύστερα από σέντρα του Τόρες, κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 72′ ο Μοράτα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά, αλλά ήταν οφσάιντ.

Η Ισπανία έπιασε στον ύπνο τους Κροάτες στο 77′, ο Φεράν Τόρες οποίος έχει άπλετο χώρο μπροστά του και μόνο έναν αντίπαλο, έκανε το αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή, αφού απέφυγε τον Γκβάρντιολ, και σκόραρε για το 1-3.

Το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί και στο 85′ η Κροατία μπήκε ξανά στο ματς. Ο Μόντριτς βρέθηκε έξω από τη μικρή περιοχή, γύρισε αριστερά στον Μπούντιμιρ, αυτός να σουτάρει αλλά να μην μπορεί να νικήσει Σιμόν και σώματα. Ο Κράμαριτς πήρε το ριμπάουντ και επίσης δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Αυτή καταλήγει στον Όρσιτς, που πλασάρε, αλλά η μπάλα απομακρύνεται ξανά, αν και αυτήν τη φορά μέσα απ’ τη γραμμή της εστίας, όπως έδειξε το ρολόι γραμμής του διαιτητή Τσακίρ.

Απίθανο φινάλε στο 90λεπτο, με την Κροατία να ξυπνάει στα τελευταία λεπτά και να σημειώνει δύο γκολ που στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση! Αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η σέντρα του Όρσιτς από αριστερά, ο Πάσαλιτς έπιασε την κεφαλιά από την “καρδιά” της άμυνας της Ισπανίας και έκανε το 3-3 την ύστατη στιγμή.

Στο 96′ μετά την αναμπουμπούλα στην περιοχή της Ισπανίας, η μπάλα φτάνει στον Κράμαριτς στο ύψος του πέναλτι, σουτάρει και ο Σιμόν κάνει απίθανη επέμβαση με τα πόδια.

Το καλύτερο για το τέλος κρατούσε ο Μοράτα και στο 100′ με ιστορικό γκολ. Η Σέντρα του Όλμο από δεξιά, έφτασε στον Μοράτα έκανε φανταστικό κοντρόλ και έπιασε ένα γεμάτο βολέ για το 4-3.

Τρία λεπτά αργότερα η Ισπανία βγήκε στην αντεπίθεση από δεξιά, ο Όλμο έκανε υπέροχη παράλληλη μπαλιά στον Οϊαρθάμπαλ για το 5-3.

Στο 116′ ο Μοράτα μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως έδιωξε ο Λιβάκοβιτς σε κόρνερ.

Κίτρινες: Μπρόζοβιτς, Τσάλετα Σαρ

Κροατία (Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (74΄ Μπρέκαλο), Βίντα, Τσάλετα Σαρ, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (79΄ Μπούντιμιρ), Βλάσιτς (79΄ Πάσαλιτς), Πέτκοβιτς (46΄ Κράμαριτς), Ρέμπιτς (67΄ Όρσιτς)

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρθία (71΄ Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Γκαγιά (77΄ Άλμπα), Μπουσκέτς (101΄ Ρόδρι), Πέδρι, Κόκε (78΄ Ρουίθ), Σαράμπια (71΄ Όλμο), Μοράτα, Φ. Τόρες (88΄ Ογιαρθάμπαλ)