Euro 2020: Γκέλα η Γαλλία κόντρα στη μαχητική Ουγγαρία

Ισόπαλη κόντρα στην Ουγγαρία ήρθε η Γαλλία και έχασε βαθμούς για την κατάληψη της πρώτης θέσης

Για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Euro 2020, η Γαλλία έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Ουγγαρία στο Πούσκας Αρένα και έκανε γκέλα ενόψει της πρωτιάς του ομίλου.

Οι Μαγυάροι προηγήθηκαν με το γκολ του Σάλαϊ για να ισοφαρίσουν οι τρικολόρ με τον Γκριεζμάν. Δοκάρι είχε και ο Ντεμπελέ.

Πλέον οι Γάλλοι έχουν 4β και την επόμενη αγωνιστική κοντράρονται με την Πορτογαλία, ενώ η Ουγγαρία πήρε τον πρώτο της βαθμό στον όμιλο και θα διεκδικήσει την πρόκριση στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Γερμανία.

Στην πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού στο 14ο λεπτο ο Μπενζεμά έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Γκουλάσι του είπε όχι.

Η Γαλλία απείλησε εκ νέου τρία λεπτά αργότερα με τον Κιλιάν Εμπαπέ. Ο Ντιν έκανε την σέντρα από τα αριστερά ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την κεφαλιά όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Η Γαλλία συνέχισε να έχει φλύαρη κατοχή χωρίς να φτάσει σε σημαντική ευκαιρία ως το 31ο λεπτό με το σουτ του Μπενζεμά από το σημείο του πέναλτι ύστερα από τελική πάσα του Εμπαπέ και στο 36′ όπου ο Πογκμπά βρέθηκε σε πλάγια θέση στην περιοχή και σούταρε στην εξωτερική μεριά των διχτυών.

Η ακίνδυνη σε όλο το ημίχρονο Ουγγαρία άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σάλαϊ γύρισε την μπάλα προς τον Φιόλα και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 51′ ο Πογκμπά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 59ο ο Ουσμάν Ντεμπελέ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι και βγήκε έξω.

Στο 66ο λεπτό η Γαλλία έφτασε στην ισοφάριση. Ολα ξεκίνησαν από το βόλεϊ του Γιορίς που βρήκε τον Εμπαπέ που έκανε το γύρισμα στο σημείο του πέναλτι και ο Γκριεζμάν έκανε το πλασέ και έκανε το 1-1.

Στο 69′ ο Γκριεζμάν εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή προς τον Εμπαπέ που έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 74′ ο Σάλαϊ σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Βαράν και κατέληξε στα χέρια του Γιορίς.

Στο 95′ η Γαλλία έχασε σημαντική ευκαιρία με την κεφαλιά του Βαράν από το γύρισμα του Λεμάρ και έμεινε το 1-1.

Σκόρερ: Φιόλα 45+1′ – Γκριεζμάν 66′

Κίτρινες: Μπότκα 51′ – Παβάρ 10′

Ουγγαρία (Ρόσι): Γκουλάτσι, Άνταμ Σάλαϊ (26′ Νίκολιτς), Φιόλα, Όρμπαν, Νέγκο, Ναγκί, Ατίλα Σάλαϊ, Σχάφερ (75′ Κτσέρι), Κλάινχαϊσχερ (84′ Λόβρενσιτς), Ρόλαντ Σάλαϊ, Μπότκα

Γαλλία (Ντεσάμπ): Λιορίς, Παβάρ, Κιμπεμπέ, Βαράν, Ντιν, Πογκμπά (76′ Τολισσό), Καντέ, Ραμπιό (57′ Ντεμπελέ)(87′ Λεμάρ), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Μπενζεμά (76′ Ζιρού)