Euro 2020: Ισοπαλία μισή πρόκριση για την Τσεχία, στα σχοινιά η Κροατία

Πολύτιμος βαθμός για την Τσεχία μια ανάσα από την πρόκριση στους “16”, σε δύσκολη θέση οι Κροάτες.

Βαθμό που ισοδυναμεί με μισή πρόκριση πήρε η Τσεχία κόντρα στην Κροατία, μετά το 1-1 στο στάδιο Χάμπτεν Παρκ.

Oι Τσέχοι προηγήθηκαν με το πέναλτι του Σικ που σημείωσε το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση, με τους Κροάτες να ισοφαρίζουν με τον Πέρισιτς.

Οι Κροάτες ψάχνουν πλέον απεγνωσμένα τη νίκη με πολλά γκολ απέναντι στη Σκωτία, την τελευταία αγωνιστική, ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Euro 2020.

Στο παιχνίδι η Τσεχία μπήκε καλύτερα από τους Κροάτες, χωρίς να υπάρχει ωστόσο ο τρελός επιστήμονας και η μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μισάωρο.

Στο 35ο λεπτό και μετά από εξέταση στο VAR από τον διαιτητή Ντελ Τσέρο, η Τσεχία κέρδισε πέναλτι. Δράστης ο Λόβρεν που με αγκωνιά χτύπησε στο πρόσωπο του Πάτρικ Σικ. Ο Τσέχος φορ δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και στην συνέχεια ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας για το 0-1 στο 36′.

Η Κροατία εφτασε κοντά στο να απαντήσει άμεσα, αλλά Άντε Ρέμπιτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ της ισοφάρισης. Γρήγορη εκτέλεση φάουλ με πάσα του Κράμαριτς για τον Πέρισιτς, εκείνος μπήκε από στην περιοχή από τα αριστερά και με ωραίο δεξί διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, στο 47′.

Έπειτα οι Κροάτες είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως δεν κατάφεραν να πετύχει την ολική ανατροπή. Μάλιστα, έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 72′, όταν ο Βλάσιτς βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, αλλά αστόχησε απελπιστικά, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Έτσι το 1-1 έμεινε έως το φινάλε.