Euro 2020: Με το δεξί στην πρεμιέρα η Σλοβακία

Την έκπληξη έκανε η Σλοβακία, που νίκησε την Πολωνία για τον 5ο όμιλο του Euro 2020

Η Σλοβακία επικράτησε με 2-1 της Πολωνίας και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο, στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σλοβάκους ο Σκρίνιαρ, που πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 69′. Με το αυτογκόλ του Σέζνι στο 18΄ προηγήθηκαν οι Σλοβάκοι και ισοφάρισαν με τον Λινέτι στο 46′ οι Πολωνοί. Κόκκινη δέχτηκε η Πολωνία στο 62′ ο Κρικόβιακ και άλλαξε τις ισορροπίες στη συνέχεια του ματς.

Οι Πολωνοί περιμένουν την Πέμπτη την Ισπανία, ενώ αντίθετα οι Σλοβάκοι θα αντιμετωπίσουν την ερχόμενη Παρασκευή την Σουηδία.

Στο πρώτο μέρος η Πολωνία πατούσε καλύτερα και πίεζε, χάνοντας φάσεις για να πετύχει κάποιο γκολ. Ωστόσο, η Σλοβακία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 18ο λεπτό ο Ρόμπερτ Μακ έκανε ένα σουτ, η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι και στη συνεχεία στο χέρι του Βόιτσεχ Σέζνι, για να καταλήξει στα δίχτυα της Πολωνικής εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πολωνοί μπήκαν δυνατά και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Στο 46′ ο Λινέτι έκανε ένα όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 62′ τα πράγματα έγιναν σκούρα για τους τυπικά γηπεδούχους, όταν ο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κρικόβιακ. Αυτό ευνόησε τους Σλοβάκους που πήραν και πάλι λίγο αργότερα το προβάδισμα. Στο 68′ μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Σκρίνιαρ που με σουτ έγραψε το 1-2.

Έπειτα η Πολωνία πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν τα κατάφερε, με το 1-2 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Πολωνία (Πάουλο Σόουζα): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους (74′ Πούχας), Λινέτι (74′ Φρανκόφσκι), Κριχόβιακ, Κλιχ (85′ Μόντερ), Γιόσβιακ, Λεβαντόφσκι, Ζιελίνσκι (85′ Σφιντέρσκι).

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (79′ Κοσελνίκ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χάρασλιν (87′ Ντούρις), Κούτσκα, Χρομάντα (79′ Χροσόφσκι), Μακ (87′ Σούσλοβ), Χάμσικ, Ντούντα (90’+2′ Γκρέγκους)