Euro 2020: Με το δώρο του Χούμελς νίκησε η Γαλλία

Με αυτογκόλ του Χούμελς η Γαλλία νίκησε τη Γερμανία και μπήκε με το δεξί στο Euro 2020.

Στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Euro 2020, η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία νίκησε με 1-0 την πολυνίκη του θεσμού Γερμανία και έκανε σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση του ομίλου.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε με αυτογκόλ ο Χούμελς.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια και φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης Γαλλία ξεκίνησε το παιχνίδι με σχηματισμό 4-4-2 με ρόμβο με τον Ούγκο Γιορίς κάτω από τα δοκάρια, τους Βαράν και Κιμπεμπέ στα στόπερ, τον Παβάρ δεξιά και τον Λούκας Ερνάντες στα αριστερά, μπροστά τους ο Κάντε, ως οκτάρια οι Πογκμπά και Ραμπιό και πίσω από τους Μπενζεμά και Εμπαπέ ήταν ο Γκριεζμάν.

Η ανανεωμένη Γερμανία του Γιόακιμ Λεβ αγωνίστηκε με 3-5-2 με τον Νόιερ στο τέρμα, τους Γκιντέρ, Χούμελς και Ρούντιγκερ στο κέντρο της άμυνας, τους Κίμιχ και Γκόσενς ως μπακ-χαφ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, οι Κρόος και Γκουντογκάν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, μπροστά τους ήταν ο Χάβερτζ και στην κορυφή οι Μίλερ και Γκνάμπρι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό από πλευράς ρυθμού, οι δύο ομάδες είχαν πολύ κυκλοφορία της μπάλας, όμως δεν δημιούργησαν σημαντικές φάσεις. Παρολ’ αυτά η Γαλλία βρήκε το γκολ και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Οι Τρικολόρ είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 16ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γκριεζμάν από τα δεξιά και την κεφαλιά του Πογκμπά που έφυγε λίγο άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι παγκόσμιοι πρωταθλητές απείλησαν με τον Κίλιαν Εμπαπέ. Ο 22χρονος άσος της Παρί πήρε την μπάλα από τα αριστερά συνέκλινε και πλάσαρε τον Νόιερ που έκανε την επέμβαση και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 20ο λεπτό η Γαλλία πήρε κεφάλι στο σκορ με το αυτογκόλ του Χούμελς. Ο Πογκμπά είδε την κίνηση του Λούκας Ερνάντες στην πλάτη της άμυνας που γύρισε την μπάλα συρτά στην κορυφή και ο Χούμελς στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Γερμανία δημιούργησε τελική για πρώτη φορά στο παιχνίδι με την κεφαλιά του Τόμας Μίλερ. Πιο συγκεκριμένα στο 22′ ο Γκόσενς σέντραρε από τα αριστερά προς τον Γερμανό άσσο της Μπάγερν που πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε δίχτυα.

Τε επόμενα δεκαπέντε λεπτά είχαν υψηλό τέμπο χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποια τελική προσπάθεια.

Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν στο 38ο λεπτό μετά το γύρισμα του Γκόσενς που κόντραρε στον Παβάρ και ο Γκνάμπρι που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας πάσαρε προς τον Γκουντογκάν που σούταρε από το σημείο του πέναλτι όμως δεν βρήκε εστία.

Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία ήταν ανώτερη είχε τον πλήρη έλεγχο της μπάλας αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα στην τελική πάσα.Στην αντίπερα όχθη η Γαλλία έπαιξε μαζική άμυνα με στόχο να πάρει το αποτέλεσμα και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να κάνει κάτι καλό πράγμα που το κατάφερε και δύο φορές λίγα εκατοστά της στέρησαν ισάριθμα τέρματα.

Στο 52ο λεπτό η Γαλλία είχε δοκάρι με τον Ραμπιό. Ο Μπενζεμά συνδυάστηκε με τον Εμπαπέ αυτός έκανε την κάθετη πάσα στην κίνηση από τα αριστερά του Ραμπιό που μπήκε στην περιοχή σούταρε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, η Γερμανία έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο καλύτερος της Γερμανίας Γκόσενς γύρισε την μπάλα προς την περιοχή ο Γκνάμπρι έγινε αποδέκτης της μπάλας έκανε το σκατό σουτ που κατέληξε ελάχιστο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιορίς.

Στο 67′ οι Τρικολόρ σκόραραν για δεύτερη φορά όμως ο σκόρερ Εμπαπέ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 85ο λεπτό η Γαλλία είχε ακόμα ένα ακυρωθέν τέρμα αυτή την φορά με τον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Πογκμπά είδε τον Εμπαπέ στην πλάτη της άμυνας αυτός μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Μπενζεμά που προ κενής εστίας βγήκε δίχτυα αλλά ο Εμπαπέ ήταν σε θέση οφσάιντ όπως υποδείχτηκε από το VAR.

Σκόρερ: Χούμελς (αυτ) 20′

Κάρτες: Κίμιχ 6′

Γαλλία (Ντεσάμπ): Γιορίς, Βαράν, Κιμπεμπέ, Παβάρ, Λούκας Ερνάντες, Κάντε, Πογκμπά, Ραμπιό (Ντεμπελέ 94′), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Μπενζεμά (Τολισσό 89′)

Γερμανία (Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ (Τσαν 88′), Χούμελς, Ρούντιγκερ, Γκόσενς (Φόλαντ 88′), Κίμιχ, Κρόος, Γκουντογκάν, Χάβερτς (Σανε 74′), Μίλερ, Γκνάμπρι (Βέρνερ 74′)