Euro 2020: Με το δεξί και με ρεκόρ η Ιταλία

Με το «δεξί» ξεκίνησε η Ιταλία στο Euro 2020.

Στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, παρουσία περίπου 18 χιλιάδων θεατών και ύστερα από καθυστέρηση ενός χρόνου, έγινε η σέντρα του Euro 2020.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι, η Ιταλία νίκησε με 3-0 την Τουρκία για τον 1ο όμιλο, κάνοντας το ιδανικό πρώτο βήμα στη διοργάνωση.

Για την Ιταλία, ο Μερίχ Ντεμιράλ στο 53’ με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ, ο Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε το 2-0 στο 66’ και ο Λορέντζο Ινσίνιε στο 79’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ωατόσο, παρόλο που το παιχνίδι διεξήχθη στη Ρώμη, η Τουρκία ήταν η τυπικά γηπεδούχος.

Μάλιστα, αυτό το 3-0, αποτελεί την ευρύτερη νίκη της Ιταλίας σε τελική φάση Euro!

Αυτό το παιχνίδι έμεινε στην ιστορία, μιας και τέταρτη διαιτήτρια ήταν η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ, η οποία έγινε η πρώτη γυναίκα που συμμετέχει σε Euro.

Πριν τη σέντρα του αγώνα, έλαβε χώρα η τελετή έναρξης με πολύ εντυπωσιακές εικόνες.

Η 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου ολοκληρώνεται αύριο με το Ουαλία-Ελβετία στις 16:00 στο Μπακού.

Τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής, είναι την Τετάρτη 16 Ιουνίου, Τουρκία-Ουαλία στις 19:00 και Ιταλία-Ελβετία στις 22:00

Το ματς

Η Ιταλία ήταν εκείνη που έκανε διαρκώς φάσεις, με την Τουρκία να περιορίζεται σε αμυντικό παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο, η «σκουάντρα αντζούρα» ανέβασε την απόδοσή της, φτάνοντας σε τρία τέρματα και στη νίκη.

Στο 2ο λεπτό, ο Μπερνάρντι έκανε το πρώτο σουτ για την Ιταλία, το οποίο δεν ήταν καλό και πέρασε εκτός.

Μια από αυτές, ήταν στο 18’ όταν το σουτ του Ινσίνιε πέρασε λίγο εκτός. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπονούτσι δύο λεπτά μετά.

Στο 22’ ο Ινσίνιε εκτέλεσε κόρνερ, ο Κιελίνι έπιασε κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσακίρ. Στο 33’ ο Μπεράρντι έκανε σέντρα για τον Ιμόμπιλε, αυτός έπιασε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει εκτός.

Στο 43’ ο Ιμόμπιλε έκανε διαγώνιο σουτ που μπλόκαρε ο Τσακίρ.

Και το πρώτο γκολ ήρθε στο 53’ για την Ιταλία. Ο Μπεράρντι μπήκε από δεξιά, έκανε το γύρισμα προς τα μέσα, ο Ντεμιράλ βρήκε τη μπάλα με το στήθος και άθελά του την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Αυτό το γκολ έδωσε ώθηση στην Ιταλία, η οποία στο 66’ έφτασε στο δεύτερο. Ο Σπινατσόλα σούταρε, ο Τσακίρ απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, η μπάλα έφτασε στον Ιμόμπιλε στο ύψος της μικρής περιοχής, που πλάσαρε γράφοντας το 2-0.

Και στο 79’ ο Ιμόμπιλε έδωσε πολύ ωραία στον Ινσίνιε, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 3-0.

Τουρκία (Σενόλ Γκιουνές): Τσακίρ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μεράς, Γιοκουσλού (65’ Καχβετσί), Τουφάν (65’ Αϊχάν), Γιαζίτσι (46’ Ούντερ), Καραμάν (76’ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Γιλμάζ

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι (46’ Ντι Λορέντσο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι (74’ Κριστάντε), Μπεράρντι (85’ Μπερναρντέρσκι), Ινσίνιε (81’ Κιέζα), Ιμόμπιλε (81’ Μπελότι)