Euro 2020: Με το δεξί και με Σικ η Τσεχία, άτυχη η Σκωτία

Νίκησε η Τσεχία στη Σκωτία για τον 4ο όμιλο του Euro 2020.

Στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης, η γηπεδούχος Σκωτία γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Τσεχία, στην 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Euro 2020

Οι δύο ομάδες είχαν πολλές φάσεις εκατέρωθεν, με τους Τσέχους να είναι πιο αποτελεσματικοί και να φτάνουν στη νίκη.

Σκόρερ των Τσέχων, ο Πάτρικ Σικ στο 42ο και στο 52ο λεπτό.

Για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου, την προσεχή Παρασκευή 18 Ιουνίου, θα παίξουν Κροατία-Τσεχία στις 19:00 στη Γλασκώβη και Αγγλία-Σκωτία στο Λονδίνο στις 22:00.

Το ματς

Στο 16’ ο Σικ έκανε σουτ για την Τσεχία, με τον Μάρσαλ να διώχνει. Δύο λεπτά μετά, ο Ντάικς σούταρε για τη Σκωτία, αλλά πέρασε άουτ.

Στο 32’ ο Ρόμπερτσον μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε στην κίνηση με τον Βάτσλικ να διώχνει σε κόρνερ.

Η Τσεχία ανέβηκε προσπαθώντας να βρει το γκολ. Και το κατάφερε στο 43’. Ο Τσούφαλ έκανε γέμισμα από δεξιά, ο Σικ έπιασε γυριστή κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Σκωτία έκανε δύο ευκαιρίες. Στο 48’ ο Χέντρι σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Και ένα λεπτό μετά, ύστερα από σουτ, ο Κάλας έκανε προβολή για να διώξει αναγκάζοντας τον Βάτσλικ να κάνει υπερπροσπάθεια για να διώξει.

Η Τσεχία έφτασε στο δεύτερο γκολ στο 52’. Ύστερα από αντεπίθεση, ο Σικ είδε τον Μάρσαλ πολλά μέτρα έξω από την εστία του, πλάσαρε λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή και πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για το 2-0.

Στο 61’ η Σκωτία βγήκε στην αντεπίθεση, ο Άρμστρονγκ σούταρε από τη γωνία της περιοχής και ο Άρμστρονγκ έβαλε την προβολή για να διώξει σε κόρνερ. Ενώ στο 66’ ο Βάτσλικ είπε «όχι» στον Ντάικς.

Στο 82’ ο Βάτσλικ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Νίσμπετ.

Και στο 90’ ο Κρμέντσικ βρέθηκε προ του Μάρσαλ, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Σκωτία (Στίβεν Κλαρκ): Μάρσαλ, Χάνλεϊ, Κούπερ, Χέντρι (67’ ΜακΓκρέγκορ), Ο’Ντόνελ (79’ Φόρεστ), Άρμστρονγκ (67’ Ρέιζερ), ΜακΓκιν, ΜακΤόμινεϊ, Ρόμπερτσον, Ντάικς (79’ Νίσμπετ), Κρίστι (46’ Άνταμς)

Τσεχία (Γιάροσλαβ Σιλχαβί): Βάτσλικ, Τσουφάλ, Σελούτσκα, Κάλας, Μπόριλ, Σούτσεκ, Κραλ (67’ Χόλες), Μάζοπουστ (72’ Βύντρα), Νταρίντα (90’ Σέβτσικ), Γιάνκτο (72’ Χόζεκ), Σικ (90’ Κρμέντσικ)

Έτσι, με την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο, η βαθμολογία του διαμορφώνεται ως εξής: