Euro 2020: Mε «υπογραφή» Φόρσμπεργκ νίκησε η Σουηδία

Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φόρσμπεργκ η Σουηδία έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» απέναντι στη Σλοβακία

Η Σουηδία νίκησε με 1-0 τη Σλοβακία στο στάδιο της Αγίας Πετρούπολης, για την 2η αγωνιστική του 5oυ ομίλου για το Euro 2020. Το γκολ της νίκης πέτυχε με πέναλτι ο Φόρσμπεργκ.

Οι Σουηδοί με αυτή τη νίκη έφτασαν στους 4β και είναι κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ η Σλοβακία παρέμεινε στους 3β. Την άλλη αγωνιστική η Σουηδία αντιμετωπίζει την Πολωνία, ενώ οι Σλοβάκοι την Ισπανία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν ως κύριο μέλημα τους την άμυνα και να κρατήσουν το μηδέν. Είχαν χρονικά διαστήματα που πίεζαν την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν εύκολα στην τελική φάση. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, η Σουηδία μπήκε πιο δυνατά και πίεσε περισσότερο τους Σλοβάκους.

στο 58′ η Σλοβακία είχε καλή στιγμή με την κεφαλιά του Κούτσκα, να αποκρούει ο Όλσεν.

Στο 63ο λεπτό η Σουηδία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Αουγκούστινσον πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ντρουμπράβκα έκανε μεγάλη επέμβαση.

Στο 70ο λεπτό μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Ισάκ από τα αριστερά, πέρασε τρεις παίκτες, έκανε το συρτό σουτ, όμως ο Ντουμπράβκα απέκρουσε δύσκολα στη δεξιά του μεριά.

Στο 75′ η Σουηδία άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι. Ο Ισάκ ανατράπηκε από τον Ντουμπράβκα και ο Φόρσμπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ευστόχησε και έκανε το 1-0.

Μέχρι το τέλος δεν κατάφεραν οι Σλοβάκοι να φτάσουν στην ισοφάριση, παρά την πίεση και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τη Σουηδία να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Κίτρινες: Όλσον – Ντουμπράβκα, Ντούντα, Βάις

Σουηδία (Άντερσον): Όλσεν , Λούστιγκ, Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον (88′ Μπένγκστον), Λάρσον, Όλσον (64′ Κλάεσον), Έκνταλ (88′ Σβένσον), Φόρσμπεργκ (90+3′ Κραφτ), Μπεργκ (64′ Κουίσον), Ισάκ

Σλοβακία (Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (65′ Χαρασλίν), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν (84′ Χάνκο), Κούτσκα, Χροσόβφσκι (84′ Ντούρις), Κοτσελνίκ, Χάμσικ (76′ Μπένες), Μακ (76′ Βάις), Ντούντα