Euro 2020: Πρεμιέρα με νίκη για την Αγγλία

Με τέρμα του Ραχίμ Στέρλινγκ η Αγγλία νίκησε την Κροατία και μπήκε με το δεξί στο Euro 2020.

Στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου του Euro 2020 η Αγγλία πήρε τη νίκη κόντρα στην Κροατία με 1-0 στo Γουέμπλεϊ και έσπασε το αρνητικό σερί που είχε στις πρεμιέρες του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Στέρλινγκ στο 57ο λεπτό.

Για την Αγγλία ο Σάουθγκέιτ επέλεξε τον Πίκφορντ στο τέρμα, τους Γουόκερ και Τριπιέρ στα άκρα της άμυνας, τους Στόουνς και Μινγκς στα στόπερ, οι Φίλιπς και Ράις είναι τα αμυντικά χαφ και πίσω από τον Χάρι Κέιν αγωνίζονται οι Φόντεν, Μάουντ και Στέρλινγκ.

Για την φιλοξενούμενη Κροατία ο Ντάλιτς ξεκίνησε με τον Λιβάκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τους Βερσάλικο, Βίντα, Τσαλέτα Τσαρ και Γκβαρντιόλ στην άμυνα, τους Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς και Μόντριτς στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τον Πέρισιτς δεξιά και τον Κράμαριτς αριστερά και τον Ρέμπιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο μέρος η Αγγλία ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια και είχε σημαντικές στιγμές χωρίς ωστόσο να βγει κάποιο τέρμα. Η Κροατία από την πλευρά της ήταν παθητική στα πρώτα είκοσι λεπτά όμως έπειτα από εκείνο το λεπτό βρήκε τα πατήματα της και είχε και αυτή την στιγμή της που δεν την εκμεταλλεύτηκε.

Η σημαντικότερη φάση του ημιχρόνου έγινε στο 6ο λεπτό με το δοκάρι του Φόντεν. Ο νεαρός Άγγλος βρέθηκε στην γωνία της περιοχής όπου πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Λιβάκοβιτς.

Τρία λεπτά αργότερα η Αγγλία απείλησε εκ νέου την εστία της Κροατίας με τον Φίλιπς. Η Αγγλία κέρδισε κόρνερ η άμυνα της Κροατίας έδιωξε εκεί που ήταν ο αμυντικός χαφ της Λιντς και έκανε το σουτ στην κίνηση εταιρία της περιοχής που έδιωξε ο Λιβάκοβιτς.

Η απάντηση της Κροατίας ήρθε στο 27ο λεπτό με το σουτ του Πέρισιτς από τα δεξιά που έφυγε άουτ.

Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και πολλά λάθη στο κέντρο.

Η Αγγλία άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο Φίλιπς έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά συνέκλινε πάσαρε στον Στέρλινγκ που βρέθηκε απέναντι από τον Λιβάκοβιτς και σκόραρε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, τα Λιοντάρια έχασαν σημαντική ευκαιρία για δεύτερο τέρμα. Η Αγγλία αναπτύχθηκε από τα αριστερά ο Μάουντ έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Χάρι Κέιν που από έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 66′ ο Ρέμπιτς είχε ευκαιρία με γυριστεί που έκανε εντός περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 67ο λεπτό ο Μάουντ εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από την εστία.

Στη συνέχεια κρατούσε το προβάδισμα η ομάδα του Σάουθγκέιτ, με την Κροάτια να προσπαθει να φτάσει στα καρέ του Πίκφορντ.

Η τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν το σουτ του Πάσαλιτς στο 95′ που δεν βρήκε στόχο.

Σκόρερ: Στέρλινγκ 57′

Κίτρινες: Φόντεν 64′ – Τσαλέτα Τσαρ 42′, Κόβασιτς 48′, Μπρόζοβιτς 66′

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μινγκς, Τριπιέρ, Φίλιπς, Ράις, Στέρλινγκ (Κάλβερτ Λιούιν 92′), Μάουντ, Φόντεν (Ράσφορντ 71′), Κέιν (Μπέλινγχαμ 82′)

Κροατία (Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Τσαλέτα Τσαρ, Βίντα, Βερσάλικο, Γκβαρντιόλ, Μπρόζοβιτς(Βλάσιτς 70′), Μόντριτς, Κόβασιτς(Πάσαλιτς), Πέρισιτς, Ρέμπιτς(Πέτκοβιτς 78′), Κράμαριτς(Μπρέκαλο 70′)