Euro 2020: Σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό η Ιταλία

Στη διαδικασία των πέναλτι η Ιταλία νίκησε την Ισπανία και κλείδωσε τη μία θέση για τον τελικό του Euro 2020

Η Ιταλία επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι (1-1 κ.δ) της Ισπανίας στο στάδιο Γουέμπλεϊ, για την ημιτελική φάση του Euro 2020.

Σκόρερ για τους Ιταλούς ο Κιέζα, ενώ για τους Ισπανούς ισοφάρισε ο Μοράτα, ο οποίος πλέον είναι ο πρώτος Ισπανός σκόρερ σε EURO, αφήνοντας πίσω του τον Φερνάντο Τόρες. Στη διαδικασία των πέναλτι, τη νίκη έδωσε στο τέλος ο Ζορζίνιο με εύστοχη εκτέλεση. Στον τελικό του Γουέμπλεϊ θα αντιμετωπίσει τον νικητή μεταξύ της Αγγλίας και της Δανίας.

Η Ιταλία έφτασε τα 12 γκολ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της σε μεγάλα τουρνουά. Τόσα γκολ έχει σημειώσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο 1934, στο Παγκόσμιο Κύπελλο 1982 και στο Παγκόσμιο Κϋπελλο 2006.

Ο Λεονάρντο Μπονούτσι με 17 αγώνες έπιασε στην κορυφή των συμμετοχών στο Euro τον Τζιαλουίτζι Μπουφόν για την Ιταλία. Ο Τζόρντι Άλμπα με 16 αγώνες έπιασε στην κορυφή των συμμετοχών στο Euro τους Αντρές Ινιέστα και Τσεσκ Φάμπρεγας για την Ισπανία

Μόλις στο 6′ λεπτό Κάθετη στον Μπαρέλα που φεύγει από θέση οφσάιντ, η φάση συνεχίζεται με τον Ιταλό μέσα στην περιοχή και αριστερά να κάνει ένα φαλτσαριστό σουτ στο δοκάρι. Ο βοηθός σηκώνει το σημαιάκι, ο αγώνας συνεχίζεται.

Δέκα λεπτά με ήταν σειρά να απειλήσει η Ισπανία αλλά χωρίς κάποιο αξιόλογο τρόπο. Η κάθετη του Πέδρι έβγαλε τον  Ογιαρθάμπαλ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το κοντρόλ και έχασε τη δυνατότητα να βγει τετ α τετ με τον Σιμόν.

Η Ιταλία τα έχει βρει “σκούρα” απέναντι στο εξαιρετικό πρέσινγκ των Ισπανών. Ουσιαστικά, για πρώτη φορά στο τουρνουά έχει απέναντι μία ομάδα με τέτοια ικανότητα στην πίεση ψηλά.

Ο Βεράτι βγάζει κάθετη στον Έμερσον αριστερά, ο Σιμόν βγαίνει χωρίς να προλαβαίνει, ο Έμερσον δίνει δεξιά στον Ιμόμπιλε κι αυτός στον Μπαρέλα, ο οποίος κάνει ντρίμπλες και καθυστερεί να σουτάρει.

Στο 25′ ο Όλμο βρέθηκε έξω από τη μικρή περιοχή και περιστοιχισμένος από Ιταλούς, σουταρε μία φορά, η μπάλα κόντραρε, πήρε το ριμπάουντ και σούταρε ξανά, όμως ο Ντοναρούμα επιχείρησε μια εξαιρετική απόκρουση.

Το μεγαλύτερο κατόρθωμα των Ισπανών είναι πως έχουν καταφέρει να κρατήσουν στις μηδέν τελικές την Ιταλία, μία απ’ τις κορυφαίες ομάδες σε παραγωγή και απειλή στο τουρνουά.

Ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα στην αντεπίθεση των Ιταλών, ανέβηκε ο Ινσίνιε με τον Έμερσον αριστερά του, έδωσε την μπάλα, ο μπακ της Τσέλσι σούταρε από πολύ διαγώνια θέση κι η μπάλα τράνταξε το δοκάρι, καταλήγοντας άουτ.

Απειλητικά ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί και στο 49′ το λάθος του Λαπόρτ, εκμεταλλεύτηκε ο Ιμόμπιλε που εκλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει στο τετ α τετ και έκανε ένα αδύναμο σουτ, που δεν ανησύχησε το Σιμόν.

Στο 52′ η αντεπίθεση του Ινσίνιε, έβγαλε δεξιά στον Κιέζα που μπήκε στην περιοχή, σουταρε μπροστά από τον Άλμπα, όμως έπεσε χαμηλά ο Σιμόν και απέκρουσε.

Τελικά στο 60′ οι Ιταλοί βρήκαν αυτό που έψαχναν με τον Κιέζα. Ο Ντοναρούμα άρχισε επίθεση με το χέρι, ο Βεράτι έβγαλε τη πάσα αριστερά στον Ινσίνιε για την κόντρα επίθεση, αυτός στον Ιμόμπιλε όμως η μπάλα κατέληξε στον Κιέζα που μέσα από την περιοχή πλασάρει και έκανε το 1-0.

Στο 66′ η Ισπανία έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Κόκε να σηκώνει για τον Οϊαρθάμπαλ, που έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά.

Στην αντεπίθεση της Ιταλίας στο 68′, ο Κιέζα προσπάθησε να βρει χώρο για σουτ, τελικά έδωσε στον Μπεράρντι που είχε βγει μόνος του μπροστά από τον Σιμόν, αλλά ο τερματοφύλακας της Ισπανίας απέκρουσε με τα γόνατα.

H Ιταλία ήθελε να εκμεταλλευτεί το καλό διάστημά της στον αγώνα και πίεζε για δεύτερο γκολ, για να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό.

Με τόσες χαμένες ευκαιρίες θα ήταν άδικο να μην έβρισκε η Ισπανία γκολ και τελικά το πέτυχε μετά το εξαιρετικό “1-2” του Όλμο με τον Μοράτα, με τον δεύτερο να αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή. Ο άσος της Γιουβέντους βρέθηκε ανενόχλητος στο χώρο που θα έπρεπε να υπάρχει ο αμυντικός της Ιταλίας, προχώρησε λίγα μέτρα προτού δώσει αριστερά στον Όλμο, να ξαναπάρει και να πλασάρει στο τετ α τετ για το 1-1.

Από την στιγμή που ο Μοράτα ισοφάρισε δεν υπήρξε άλλη φάση στην αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να είναι πολύ προσεκτικές με τις αποφάσεις τους ώστε να οδηγηθούν στην παράταση.

Στο 98′ καλή φάση για την Ισπανία, ο Ντοναρούμα έδιωξε δύσκολα το φάουλ του Ολμο, ο Μοράτα έκανε στη συνέχεια το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

Οι Ισπανοί είχαν πάρει το πάνω χέρι και στο 102′ έγιναν ξανά απειλητικοί όμως ο Μπονούτσι έδιωξε σωτήρια στο πλασέ του Γιορέντε.

Ο Μπεράρντι έκανε παράλληλη κίνηση μέσα στην περιοχή στο 112′, βρήκε χώρο για το αριστερό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο. Η φάση συνεχίστηκε, πήρε την μπάλα ο Κιελίνι, έβγαλε τη σέντρα στον Μπεράρντι που σκόραρε αλλά ήταν οφσάιντ.