EURO 2020: Σκόρπισε “Χ”αμόγελα η Ισπανία στην Πολωνία

Ιδανικό βράδυ για την Πολωνία που “έκλεψε” την ισοπαλία και τους βαθμούς από την Ισπανία στη Σεβίλλη.

Πολύτιμο βαθμό κόντρα στην Ισπανία πανηγύρισε η Πολωνία που κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (1-1) στη Σεβίλλη.

Για τους Ισπανούς άνοιξε το σκορ ο Μοράτα, για να ισοφαρίσει ο Λεβαντόβσκι για τους Πολωνούς. Βασικός αγωνίστηκε και ο Σβιντέρσκι, ο οποίος είχε και δοκάρι. Χαμένο πέναλτι είχαν οι “Φούριας Ρόχας” με τον Μορένο.

Με το γκολ του ο Μοράτα έφτασε τα 4 γκολ σε 6 αγώνες Euro, ισοφαρίζοντας τον Νταβίντ Βίγια (4 σε 4) στη 2η θέση των Ισπανών αρχισκόρερ στο τουρνουά. Στην κορυφή βρίσκεται ο Φερνάντο Τόρες με 5 γκολ σε 13 αγώνες.

Στον πίνακα των σκόρερ έβαλε το όνομα του και ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι και έγινε ο πρώτος Πολωνός που σκοράρει σε 3 διαφορετικά Euro (2012, 2016, 2020).

Το όνομα του στην ιστορία της διοργάνωσης έγραψε ο Κοζλόφσκι που πέρασε στη θέση του Κλιχ, 17 ετών 244 ημερών, ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία των EURO, ξεπερνώντας τον Τζουντ Μπέλιγχαμ που προ ημερών αγωνίστηκε με την Αγγλία σε ηλικία 17 ετών και 349 ημερών.

Για την ιστορία μαζί με τον Μοράτα, οι παίκτες που έβαλαν γκολ σε Euro κατά τερματοφύλακα συμπαίκτη τους σε διασυλλογικό επίπεδο, είναι οι εξής:  Γκασκόιν – Άντι Γκόραμ (1996, Ρέιντζερς), Σαμίρ Νασρί – Τζο Χαρτ (2012, Μάντσεστερ Σίτι), Άλβαρο Μοράτα – Βόιτσιεχ Σέζνι (2020, Γιουβέντους)

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν πολύ γρήγορα και από τις δύο ομάδες με την Ισπανία να πιέζει και να προσπαθεί να βγει μπροστά. Ωστόσο στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης η Πωλίνα σημείωσε την πρώτη της τελική. Το σουτ του Κλιχ πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Η Ισπανία κυριαρχεί σε αυτά τα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να μπει με κάθε τρόπο στην περιοχή των Πολωνών. Πριν από λίγο φώναξε για πέναλτι σε σπρώξιμο στον Μοράτα, αλλά ο διαιτητής δεν θεώρησε ότι υπήρχε κάτι μεμπτό

Ο Μορένο έκανε κίνηση παράλληλα με την περιοχή(25’), έβγαλε μία πανέξυπνη κάθετη στον Μοράτα που έφυγε από κανονική θέση, όπως επιβεβαίωσε το VAR, και από πολύ κοντά έκανε το 1-0. Γκολ νούμερο 20 σε 45 παιχνίδια στην καριέρα του με την Εθνική Ισπανίας.

Στο 36’ ο Λεβαντόβσκι βγάζει στον Σβιντέρσκι δεξιά στη μικρή περιοχή, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ προσπαθεί να προλάβει με ένα ακροβατικό, η μπάλα λίγο άουτ.

Τρομερή προσπάθεια του Σβιντέρσκι στο 43’ έξω απ’ την περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο, σούταρε με το αριστερό χαμηλά, η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Λεβαντόβσκι πήρε το ριμπάουντ, το κοντρόλ του ξέφυγε ψηλά και στη συνέχεια σούταρε πάνω στον Σιμόν, η μπάλα κόντραρε και σε έναν αμυντικό και απομακρύνθηκε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Άλμπα από αριστερά μπήκε στην περιοχή, έβγαλε χαμηλή σέντρα, ο Μορένο έτρεξε στο πρώτο δοκάρι, πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Πολωνία. Η σέντρα του Γιόζβιακ από δεξιά, βρήκε τον  Λεβαντόβσκι που νίκησε τον Λαπόρτ στον αέρα στο 54’ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκεί που δεν έφτανε ο Σιμόν για το 1-1.

Ο Μόντερ πάτησε τον Μορένο στην περιοχή σε μία ντρίμπλα του Ισπανού και ο διαιτητής βλέπει τη φάση στο βίντεο, καταλογίζοντας πέναλτι. Ο Μορένο ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Σέζνι,  αστοχεί σε εστία με πεσμένο τον Πολωνό τερματοφύλακα.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ισπανία μετά το χαμένο πέναλτι ήταν στο 73’. Ο Γιορέντε έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Φεράν Τόρες έκανε την κεφαλιά ανενόχλητος  αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ.

Στο 81’ δύο φορές στη μικρή περιοχή η Πολωνία κινδύνευσε, πρώτα σε μπέρδεμα του Γκλικ με τον Σέζνι και στη συνέχεια σε πάσα στον Μοράτα, ο οποίος με πλάτη στο τέρμα δεν κατάφερε να σουτάρει με τακουνάκι.

Η Ισπανία εξακολουθούσε να χάνει ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μοράτα. Η πάσα έφτασε στον επιθετικό των “Φούριας ρόχας” στη μικρή περιοχή, ο Σέζνι βγήκε και του έκλεισε το τετ α τετ και στην επαναφορά οι Ισπανοί δεν μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Γιορέντε, Λαπόρτ, Πάου Τόρες, Τζόρντι Άλμπα, Πέδρι, Ρόδρι, Κόκε (68’ Σαράμπια), Ντάνι Όλμο (61’ Φεράν Τόρες), Ζεράρδο Μορένο (68’ Φαμπιάν Ρουίθ), Μοράτα (87’ Ογιαρθάμπαλ).

Πολωνία (Σόουζα): Σέζνι, Γιόζβιακ, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ (85’ Νταβίντοβιτς), Πούχας, Μόντερ (85’ Λινετι), Κλιχ (55’ Κοζλόφσκι), Σβιντέρσκι (68’ Φρανκόφσκι), Ζιελίνσκι, Λεβαντόφσκι.