Euro 2024: Αναμενόμενη νίκη για την Γεωργία

Η Γεωργία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στο Λουξεμβούργο, και θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα που νίκησε το Καζακστάν.

Για τα play off πρόκρισης στους τελικούς του EURO 2024, η Γεωργία  έκανε το καθήκον της απέναντι στο Λουξεμβούργο νίκησε με 2-0. Το πρώτο βήμα πρόκρισης έκαναν οι  Πολωνία, Ουαλία, Ουκρανία και Ισλανδία.

Γεωργία-Λουξεμβούργο    2-0

Η Γεωργία νίκησε με 2-0 το Λουξεμβούργο και θα διεκδικήσει για πρώτη φορά στην Ιστορία της, την πρόκρισή της σε τελική φάση του Euro 2024 εναντίον της Εθνικής Ελλάδος. Η ομάδα του Βίλι Σανιόλ καθ΄ ολη την διάρκεια του αγώνα είχαν την κατοχή της μπάλας, μάλιστα είχε και δύο δοκάρια, με τον Ζιβζιβάτζε στο 13΄ και με το απευθείας φάουλ του Σενγκέλια στο 58΄. Επίσης στο 22΄, ο Ζιβζιβάτζε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δε μέτρησε, διότι  ο Μόρις υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον γκολκίπερ του Λουξεμβούργου.  Στο 41’ ο Ζιβζιβάτζε έκανε το 1-0, το 2-0 το πέτυχε ο ίδιος παίκτης κλειδώνοντας την νίκη για την ομάδα του.

Από την πλευρά του Λουξεμβούργου στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα, στο 51’ ο Μπαρέιρο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μαμαρντασβίλι. Στην συνέχεια ο  Ροντρίγκες έφερε το ματς στα ίσια αλλά το VAR  ακύρωσε το γκολ καθώς υπήρχε ανατροπή του Μικαουτάτζε από τον Σανότ ενώ έβγαινε τετ-α-τετ με τον Μόρις.

Πολωνία-Εσθονία 5-1

Η Πολωνία πήρε την νίκη με 5-1 επί της αδύναμης Εσθονίας, η ομάδα του Μίχαλ Πρόμπιερζ άνοιξε το σκορ στο 22′ με τον Φαρνκόφσκι . Στο 27’η Εσθονία έμεινε με δέκα παίκτες μιας και ο Πασκότσι  είδε την δεύτερη κίτρινη. Το δείκτη  του σκορ το διεύρυνε ο Ζιελίνσκι  στο 50’. Ο Πιοτρόφσκι στο 70’ «έγραψε» το 3-0 . Στο 74’ το αυτογκόλ του Μετς έκανε το 4-0. Ο  Σιμάνσκι στο 76’ σημείωσε το 5-0, ενώ στο 78’ ο Βέτκαλ μείωσε για τους φιλοξενούμενους. Το 5-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Ουαλία-Φινλανδία 4-1

Η Ουαλία δεν βρήκε αντίσταση από την Φιλανδία και έκλεισε ραντεβού για το βράδυ της 26ης Μαρτίου στο Κάρντιφ. Ο Μπρουκς σκόραρε στο 3’ (1-0). Ο Νίκο Γουίλιαμς έκανε το 2-0 στο 38′. Ο Πούκι στο 45’ ξαναέβαλε τους «Σκανδιναβούς» στο παιχνίδι. Όμως ο Τζόνσον  στο 47’ πέτυχε το 3-1. Στο 86’ ο Τζέιμς έκανε το τελικό 4-1.

Ισραήλ-Ισλανδία 1-4

Η Ισλανδία προκρίθηκε στην επομένη φάση καθώς νικήσαν 1-4 το Ισραήλ. Ο Ζάχαβι άνοιξε το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους στο 31′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι Ισλανδοί έκαναν την ανατροπή  πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, δράστες ήταν οι εξης: Γκούντμουντσον (39′) και Τραούστασον (42′). Ο Ρεβίβο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 73′ για το Ισραήλ και ο Ζάχαβι έχασε πέναλτι για την ισοφάριση στο 80′, ενώ ο Γκούντμουντσον έκανε το 4-1 , ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του με γκολ στο 83′ και στο 86′.

Βοσνία-Ερζεγοβίνη-Ουκρανία 1-2

Η Ουκρανία πήραν την νίκη από την Βοσνία στα τελευταία λεπτά με τον Γιάρεμτσουκ στο 85’ και Αρτέμ Ντόβμπικ στο 88’. Οι γηπεδούχοι είχαν περάσει μπροστά στο σκορ από το αυτογκόλ του Ματβιγιένκο στο 56’.