Euro 2024: Άνετη η Ισπανία νίκησε με επιβλητικό τρόπο την Κροατία

Η Ισπανία έκανε επίδειξη δύναμης και νίκησε με 3-0 την Κροατία.

Η Ισπανία νίκησε με 3-0 την Κροατία στο Μόναχο, για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Euro 2024.

Έτσι, οι Ίβηρες ξεκινούν με τους πρώτους 3 βαθμούς τους στη διοργάνωση, ενώ αναμένουν το βραδινό (22:00) Ιταλία-Αλβανία.

Στο πρώτο ντέρμπι του «ομίλου του θανάτου», όπως αποκαλείται ο 2ος (συμμετέχουν ακόμη η Ιταλία και η Αλβανία), η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Κροατία, η άμυνα της οποίας ουσιαστικά ήταν απούσα μετά το 29ο λεπτό!

Η 5η παρουσία του Λούκα Μόντριτς σε Euro εξελίχθηκε σε τραυματική εμπειρία για τον βετεράνο άσο της «Χρβάτσκα», που είδε την ομάδα του να δέχεται πολύ εύκολα γκολ στο τελευταίο τρίτο του Α΄ ημιχρόνου από τους Μοράτα (29′), Ρουίθ (32′), Καρβαχάλ (45’+2) και να μην μπορεί να αντιδράσει στο δεύτερο.

Ο 29χρονος μέσος της Παρί Σεν Ζερμέν, Φαμπιάν Ρουίθ, αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Ενώ ο Άλβαρο Μοράτα πέτυχε υο 7ο γκολ του με τη φανέλα της Εθνικής Ισπανίας.

Ενώ ιστορία έγραψε ο Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος σε ηλικία 16 ετών και 338 ημερών, έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία των Euro.

Σε ματς που μέχρι το 29ο λεπτό δεν είχε ούτε… υποψία ευκαιρίας, ένα απίστευτο τελευταίο 17λεπτο της Ισπανίας έφερε 3 γκολ για την «Φούρια Ρόχα» βάζοντας την σε θέση οδηγού.

Ο Ρουίθ έδωσε την ασίστ στον Άλβαρο Μοράτα και ο έμπειρος στράικερ άνοιξε το σκορ στο 29′, ενώ τρία λεπτά μετά με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 2-0.

Ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά στη συνέχεια, εάν οι Κροάτες είχαν σκοράρει τουλάχιστον στη μία από τις δύο κλασικές ευκαιρίες που είχαν, με το πλασέ του Μπρόζοβιτς στο 33′ (απέκρουσε ο Σιμόν και το σουτ του Μάγερ μετά έφυγε άουτ) και στο γύρισμα του Κβάρντιολ στο 43′, με τον Μπούντιμιρ να μην μπορεί να κάνει την προβολή στην άδεια εστία!

Κι αφού δεν το έκαναν οι παίκτες του Ντάλιτς, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Ντάνι Καρβαχάλ με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Γιαμάλ «εκτέλεσε» για 3η φορά τον Λιβάκοβιτς δίνοντας επί της ουσίας πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Η μεγάλη απόκρουση του Λιβάκοβιτς στο τετ-α-τετ με τον Γιαμάλ στο 52′ και η απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για την Κροατία στο 54′ με τους Στάνισιτς και Μπούντιμιρ να μη μπορούν να σκοράρουν «ζέσταναν» το κοινό στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους.

Η τελευταία ευκαιρία της Κροατίας να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο ματς χάθηκε στο 80′, όταν ο Σιμόν απέκρουσε το πέναλτι του Πέτκοβιτς (το κέρδισε ο ίδιος μετά από μαρκάρισμα του Ρόδρι) και στην επαναφορά της μπάλας ο φορ της Κροατίας ναι μεν σκόραρε, αλλά από θέση οφσάιντ μετά από υπόδειξη του VAR.

Ισπανία (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Νάτσο, Κουκουρέγια, Πέδρι (59′ Όλμο), Ρουίθ, Ρόδρι (86′ Θουμπιμέντι), Γιαμάλ (86′ Τόρες), Νίκο Γουίλιαμς (68′ Μερίνο), Μοράτα (67′ Ογιαρθάμπαλ)

Κρπατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόγκρασιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (65′ Πάσαλιτς), Κόβασιτς (65′ Σούσιτς), Μπρόζοβιτς, Μάγερ, Κράμαριτς (72′ Πέτκοβιτς), Μπούντιμιρ (56′  Πέρισιτς)