Euro 2024: Επική πρόκριση της Αγγλίας επί της Σλοβακίας

Την παράταση χρειάστηκε η Εθνική Αγγλίας για να περάσει το εμπόδιο της Σλοβακίας.

Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προκρίθηκε η Αγγλία. καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Σλοβακίας σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για τους Βρετανούς.

Το σκορ άνοιξε ο Σραντζ με πολύ ωραίο τελείωμα στο 25′, ο Μπέλιγχαμ στο 95′ με αδιανόητο γυριστό έδωσε το φιλί της ζωής, ισοφαρίζοντας για τους Άγγλους και ο Κέιν στο πρώτο λεπτό της παράτασης έδωσε την πρόκριση στα τρία λιοντάρια.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν στο 5ο λεπτό για την Σλοβακία με το σουτ του Χάνκο να φεύγει άουτ.

Είκοσι λεπτά αργότερα οι Σλοβάκοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Στρέλετς έκανε το 1-2 με τον Σράντζ και ο τελευταίος με το εξωτερικό εκτέλεσε τον Πικφορντ στο τετ α τετ.

Οι Άγγλοι που ήταν ακίνδυνοι για ένα ημίχρονο είχαν ακυρωθέν γκολ στο 50′ με τον Φόντεν λόγω αντικανονικής θέσης του Τρίπιερ που έκανε την ασίστ στον Άγγλο επιθετικό.

Ο Φοντέν ήταν ο δημιουργός της επόμενης καλής στιγμής της Αγγλίας στο 78′ με την κεφαλιά του Κέιν που έφυγε άουτ ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Ραις δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Ντουμπράβκα.

Στο 95′ ήρθε η λύτρωση για τους Άγγλους με το εκπληκτικό γκολ του Μπέλιγχαμ. Τα τρία λιοντάρια εκτέλεσαν κόρνερ, ο Γκουέχι πήρε την πρώτη κεφαλιά εκεί που ο Μπέλιγχαμ δοκίμασε ένα ψαλιδάκι και πέτυχε η υπέροχο και πολύ σημαντικό γκολ για την χώρα του.

Με την έναρξη της παράτασης η Αγγλία πήρε το προβάδισμα, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Σλοβακίας, Τόνι έκανε την κεφαλιά προς τον αμαρκάριστο Χάρι Κέιν που και αυτός με άλλη μια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.