Euro 2024: Έσβησε το όνειρο στα πέναλτι για την Εθνική, στα τελικά η Γεωργία

Δεν κατάφερε η Εθνική να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση στα τελικά του Euro της Γερμανίας, με τη Γεωργία να χαμογελά στα πέναλτι.

Έφτασε κοντά, έχασε τις ευκαιρίες, και το όνειρο της πρόκρισης έσβησε στα πέναλτι. Η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε με 4-2 στα πέναλτι από τη Γεωργία μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης στο «Μπόρις Παϊχάτζε» της Τιφλίδας για τον τελικό των play offs πρόκρισης για το Euro 2024.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε μια καλή εμφάνιση, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες ειδικά στην παράταση, ωστόσο το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι Γεωργιανοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία τους και θα είναι εκείνοι που θα δώσουν το «παρών» στα γήπεδα της Γερμανίας το καλοκαίρι.

Από την άλλη, η Ελλάδα δεν καταφέρνει να βρεθεί ξανά σε Euro ξανά μετά το 2012 και θα μείνει για ακόμη δύο χρόνια μακριά από τις μεγάλες διοργανώσεις.

Δοκάρι είχε η Εθνική στο 102’ με τον Μαυροπάνο.

Αποβλήθηκαν ενώ ήταν στον πάγκο οι Γιώργος Τζαβέλας και Γκιόργκι Λόρια, ύστερα από μια σύρραξη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι πέντε αλλαγές στο σύνολο ήταν αναγκαστικές. Μπάλντοκ, Κουρμπέλης και Μάνταλος για την Ελλάδα, Σενγκέλια και Κβαρατσκέλια για τη Γεωργία.

Πλέον, αναμένεται ανασύνταξη και όπως όλα δείχνουν αλλαγή στην τεχνική ηγεσία της «γαλανόλευκης», με ορίζοντα πλέον το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2026.

Το ματς

Με 4-3-3 και την ίδια ενδεκάδα με εκείνη του πρόσφατου αγώνα με το Καζακστάν (5-0) παρέταξε την Εθνική ο Γκουστάβο Πογιέτ, με τον Βλαχοδήμο στο τέρμα, Μπάλντοκ, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο, Τσιμίκα στην άμυνα, Μπακασέτα, Μάνταλο, Κουρμπέλη τριάδα στο κέντρο, Μασούρα, Πέλκα στα εξτρέμ και Ιωαννίδη στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Βίλι Σανιόλ ξεκίνησε τη Γεωργία με 3-4-3, με Μαμαρντασβίλι στο τέρμα, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι στο κέντρο της άμυνας, Σενγκέλια, Κακαμπάτζε στα άκρα, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι στο κέντρο, Κακβετάτζε, Κβαρατσκέλια, Ζιβζιβάντζε επιθετική τριάδα.

Στη διάρκεια του 90λεπτου, και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ενώ στην παράταση, η Ελλάδα ήταν εκείνη που είχε την κυριαρχία.

Όπως στο 8’ όταν μετά από κόρνερ, ο Ντβάλι έδιωξε προ του Ιωαννίδη. Ενώ στο 37’ ο Ιωαννίδης κατέβασε ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, ο Πέλκας πήρε τη μπάλα, αλλά γλίστρησε μέσα στην περιοχή.

Στο 45’ ο Ζιβζιβάτζε εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, με τον Βλαχοδήμο να το βγάζει εντυπωσιακά με το ένα χέρι. Ενώ ακολούθως το σουτ του Σενγκέλια πέρασε εκτός.

Την ώρα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου, υπήρξε μια σύρραξη μπροστά από τους πάγκους, ύστερα από μια αψιμαχία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθούν οι Γιώργος Τζαβέλλας και Γκιόργκι Λόρια, που ήταν στον πάγκο.

Στο 53’ ο Κιτεϊσβίλι έκανε σέντρα-σουτ που μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.

Στο 64’ ο Τσιμίκας σούταρε δυνατά από απόσταση με τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 70’ ο Μπακασέτας σούταρε στα σώματα.

Στο 80’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χατζηδιάκος έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι.

Στην τελευταία φάση του 90λεπτου, στο 90’+4’ η εκτέλεση φάουλ του Κβαρατσκέλια κατέληξε στο τείχος.

Και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 95’ ο Κβαρατσκέλια έκανε άστοχο σουτ.

Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Τσιμίκας δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί το γέμισμα του Μασούρα.

Στο 100’ ο Μπακασέτας σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, με τον Μαμαρντασβίλι να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 102’, ο Μπουχαλάκης σούταρε και αυτός έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Στην εκτέλεση, η κεφαλιά του Μαυροπάνου κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 103’ μετά από γύρισμα του Γιακουμάκη, ο Ρότα σούταρε άστοχα.

Στο 105’ ύστερα από λάθος του Μαυροπάνου, ο Μικαουτάτζε πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Νταβιτασβίλι που πλάσαρε από πολύ κοντά, με τον Βλαχοδήμο να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Στο 110’ ο Τσιταϊσβίλι έκανε σλάλομ από αριστερά, σούταρε από το πλάι, με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει.

Στο 115’ ο Μπουχαλάκης σέντραρε, ο Μασούρας έπιασε κακή κεφαλιά που μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι.

Στο 120’ ο Μικαουτάτζε σούταρε μέσα από την περιοχή άστοχα.

Δεν μπήκε κάποιο γκολ, και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Η σειρά των πέναλτι (πρώτη η Γεωργία): Κοτσορασβίλι 1-0, Μπακασέτας απόκρουση Μαμαρντασβίλι 1-0, Νταβιτασβίλι 2-0, Μασούρας 2-1, Μικαουτάτζε άουτ 2-1, Μπουχαλάκης 2-2, Ντβάλι 3-2, Γιακουμάκης άουτ 3-2, Κακβετάτζε 4-2

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια (86’ Τσιταϊσβίλι), Κιτεϊσβίλι (104’ Κβεκβεσκίρι), Κοτσορασβίλι, Κακαμπάτζε, Κακβετάτζε (104’ Νταβιτασβίλι), Κβαρατσκέλια (109’ Κβιλιτάια), Ζιβζιβάντζε (75’ Μικαουτάτζε)

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (60’ Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (106’ Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης (67’ Σιώπης), Μπακασέτας, Μάνταλος (98’ Μπουχαλάκης), Μασούρας, Πέλκας (60’ Κωνσταντέλιας), Ιωαννίδης (91’ Γιακουμάκης)