Euro 2024: Κβαρατσκέλια–Μικαουτάτζε έδωσαν την πρόκριση στην Γεωργία

Στους «16» η Γεωργία νικώντας την Πορτογαλία.

Για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2024, η Γεωργία πήρε την νίκη με 2-0  από την Πορτογαλία και προκρίθηκε στην επομένη φάση της διοργάνωσης. Κάνοντας  ξανά το «θαύμα» της.

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους η Γεωργία μπήκε δυναμικά και αιφνιδίασε του Πορτογάλους στο 2’ της αναμέτρησης με δράστη τον Κβαρετσέλια μετά από την πάσα του Μικαουτάτζε , ο άσος της Μετς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αντόνιο Σίλβα. Μετά το γκολ οι Γεωργιανοί απείλησαν εκ νέου με τον Κιτεισβίλι στο 11’ η μπάλα προσέκρουσε στα σώματα

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Πορτογάλοι κυκλοφορούσαν την μπάλα ωστόσο δεν μπορούσαν  να βρουν εύκολα τους χώρους. Στο 16’ απείλησε η Πορτογαλία με το φάουλ του Ρονάλντο ήταν σε ετοιμότητα ο Μαμαρντασβίλι. Στο 18’ η κεφαλιά του  Νταλότ πέρασε έξω. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ πίεζε συνεχώς για να κάνει την ζημιά, αλλά η άμυνα της Γεωργίας και  ο τερματοφύλακας της, Μαμαρντασβίλι άντεχαν την πίεση.

Στο 23’ το σουτ του Ζοάο Νέβες  κόπηκε από τον Κοσορασβίλι, λίγα λεπτά αργότερα (27’) ο Κονσεϊσάο έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 30’ ο Ζοάο Φέλιξ σούταρε όμως  η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 33’ ο  Κβαρετσέλια απάντησε στο σουτ του Φέλιξ, ο οποίος ήταν επικίνδυνος όταν είχε την μπάλα στην περιοχή.

Στο 35’ο Ρονάλντο έχασε σπουδαία ευκαιρία την τελευταία στιγμή  κόπηκε από τον Γκβελεσιάνι. Στο 36’ο  Κβαρετσέλια εκτέλεσε φαουλ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Πορτογαλία είχε την κατοχή αλλά ήταν ανούσια καθώς το πρόβλημα της ήταν στο χτίσιμο της επίθεσης, και η αδυναμία της να βοηθήσει τον Ρονάλντο. Ωστόσο  και η Γεωργιανή άμυνα ήταν αρκετά συμπαγής . Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια

Στην επανάληψη οι «Λουζιτανοί» μπήκαν με το γκάζι πατημένο και στο 46’ απείλησαν με τον Ρονάλντο. Στο 49’ο  Κβαρετσέλια δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την ζημιά στον Ντιόγκο Κόστα. Στο 54′ βολίδα του Νταλότ, δεν άγχωσε τον  Μαμαρντασβίλι.

Στο 56’ ο Αντόνιο Σίλβα κλώτσησε τον Λοκοσβίλι το VAR έδειξε πέναλτι την έσχατη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Μικαουτάτζε για 2-0 στο 57’ . Για την «Σελεσάο ντας Γκίνας» ο Αντόνιο Σίλβα ήταν ο μοιραίος παίκτης στα δυο γκολ των «Σταυροφόρων». Η Πορτογαλία συνέχιζε την φλυαρία με την μπάλα, ενώ το σύνολο του Βίλι Σανιόλ ήταν πιο ουσιαστικό. Στο 72′ το δυνατό σουτ του Χακβετάτζε δεν βρήκε στόχο. Στο 85’ το σουτ του Ταβιτασβίλι πέρασε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά η Πορτογαλία προσπάθησε με τον Κονσεϊσάο (90’-3’) να μειώσει αλλά ο Μαμαρντασβίλι είχε κατεβάσει τα ρολά.

Πλέον η Γεωργία θα αντιμετωπίσει  την Ισπανία στις 30 Ιουνίου στο «RheinEnergieStadion» της Κολονίας, ενώ η Πορτογαλία θα παίξει με τη Σλοβενία την 1η Ιουλίου στο «Waldstadion» της Φρανκφούρτης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (76’ Κβιρκβέλια), Κάσια, Λοτσοσβίλι (63’ λ. τρ. Τσιταϊσβίλι), Ντβάλι, Κακβετάτζε (81’ Μεκβαμπισβίλι), Κοτσορασβίλι, Κιτεϊσβίλι, Μικαουτάτζε, Κβαρατσκέλια (81’ Νταβιντασβίλι).

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Αντόνιο Σίλβα (66’ Σεμέδο), Ντανίλο, Ινάσιο, Νταλότ, Ζοάο Νέβες (75’ Νούνιες), Κονσεϊσάο, Παλίνια (46’ Ρουμπέν Νέβες), Νέτο (75’ Ζότα), Κριστιάνο Ρονάλντο (66’ Γκονσάλο Ράμος), Ζοάο Φέλιξ.