Euro 2024: Με το δεξί μπήκαν η Αγγλία με την Πορτογαλία

Έγινε κορυφαίος σκόρερ της Αγγλίας ο Κέιν, ρέκορντμαν συμμετοχών ο Ρονάλντο.

Για τα προκριματικά του EURO 2024,η Αγγλία νίκησε την Ιταλία 1-2. Η Σλοβενία πήρε το τρίποντο κόντρα στο Καζακστάν. Η Δανία νίκησε την Φινλανδία με 3-1. Ρεκόρ πέτυχαν οι Χάρι Κέιν και Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Αγγλία πήρε τεράστια νίκησε 1-2 την Ιταλία είκοσι μήνες μετά την ήττα της στον τελικό του EURO 2020 από την Ιταλία, στη διαδικασία των πέναλτι, η Αγγλία πήρε «εκδίκηση» από τους κατόχους του τροπαίου μέσα στο «σπίτι τους».

Με τα «Τρία Λιοντάρια» έγραψε ιστορία ο  Χάρι Κέιν  με το γκολ-πέναλτι που σημείωσε στο 44΄ και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στα χρονικά της Εθνικής Αγγλίας με 54 τέρματα, ένα περισσότερο από τον Γουέιν Ρούνεϊ που έμεινε στην 2η θέση (53).

Ο Ντέκλαν Ράις στο 13΄ είχε «παγώσει» αρχικά το ιταλικό κοινό, ενώ ένα λεπτό πριν από το 45΄ ο Κέιν έβαλε τις βάσεις για το μεγάλο «διπλό». Στο 56’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με το Ρετέγκι στο 56’

Η ήττα αυτή της Ιταλίας  στα προκριματικά έβαλε φωτιά στην υπόθεση για την πρωτιά στο γκρουπ  και δυσκολεύει αρκετά, αν κι ακόμη είναι αρκετά νωρίς για πρόωρα συμπεράσματα.

Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς η Αγγλία, λόγω της αποβολής του Σο στο 80’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Πορτογαλία νίκησε 4-0 το Λιχτενστάιν στο ντεμπούτο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ. Το βράδυ που ο Κριστάνο Ρονάλντο βρέθηκε στο αρχικό σχήμα και σκόραρε με πέναλτι στο 51΄ και στο 63΄ (έφτασε τα 120 γκολ), όντας, πλέον, ο ρέκορντμαν συμμετοχών και σε επίπεδο Εθνικών ομάδων (197), ο Ισπανός τεχνικός είδε τους Ίβηρες να επικρατούν άνετα με 4-0 του Λιχτενστάιν και να μπαίνουν από νωρίς σε «θέση οδηγού» στον 10ο όμιλο.

Ο  Κανσέλο στο 8’ άνοιξε το σκορ για την Πορτογαλία, με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο παρά τις πολλές προσπάθειες των γηπεδούχων.

Στις αρχές της επανάληψης, ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το 2-0 (47′), για να αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Ρονάλντο όπου με δύο γκολ στο 51′ (πεν.) και το 63′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Η Βοσνία & Ερζεγοβίνη νίκησε με 3-0 την Ισλανδία. Ο Κρούνιτς στο 14’ και 40’ άνοιξε δρόμο για την νίκη. Το 3-0 το διαμόρφωσε ο Ντέντιτς στο 63’.

Στην λευκή ισοπαλία έμεινε η Σλοβακία με το Λουξεμβούργο.

Η Δανία ισοπέδωσε την Φινλανδία με 3-1 ο Ράσμους Χόιλουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής άνοιξε το σκορ στο 21′, το 2-1 το πέτυχε στο 82′. Το τελικό 3-1 το σημείωσε στο 90’+3′. Ενδιάμεσα, στο 53′, ο Άντμαν είχε ισοφαρίσει σε 1-1, με τη Φινλανδία.

Η Βόρεια Ιρλανδία νίκησε 0-2 τον Άγιο Μαρίνο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τσαρλς   (24′, 55′ ).

Νίκησαν τα Σκόπια με 2-1 τη Μάλτα τα ονόματα στον πίνακα των σκόρερς έγραψαν οι  66΄ Ελμάς (66’), Τσουρλίνοφ 72’  και  Γιανικ (86’).