Euro 2024: Νικήτρια στη ματσάρα με τη Γεωργία η Τουρκία

Η Τουρκία πήρε το τρίποντο κόντρα στη Γεωργία

Τουρκία και Γεωργία προσέφεραν γκολ και θέαμα για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro, με τους Τούρκους να φεύγουν νικητές με 3-1.

Δύο καταπληκτικά γκολ απ’ τους Μιουλντούρ (25’) και Γκιουλέρ (65’) κι άλλο ένα του Ακτούρκογλου στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, καθόρισαν τη νίκη των Τούρκων. Ο Μικαουτάτζε ισοφάρισε προσωρινά για τους Γεωργιανούς στο 32’.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 10ο λεπτό με το σουτ  του Αϊχάν να καταλήγει στο δοκάρι ενώ δύο λεπτά αργότερα οι Γεωργιανοί έκαναν την εμφάνιση τους αισθητή με τον Μεκβαβισβίλι που έδιωξε ο Γκουνόκ.

Στο 26′ η Τουρκία πήρε κεφάλι στο σκορ με το εναέριου γυριστό του Μουλντούρ.

Οι Τούρκοι είχαν και ακυρωθέν γκολ με τον Γιλντίζ ένα λεπτό αργότερα αλλά ο εξτρέμ της Γιουβέντους ήταν εκτεθειμένος.

Η απάντηση της Γεωργίας ήταν άμεση και στο 32′ ο Κοχορασβίλι πλαγιωκόπησε από τα δεξιά, γύρισε συρτά την μπάλα εκεί που ο Μικαουτάτζε με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65′ οι γείτονες πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Αρντά Γκιουλέρ.

Στο 70ο λεπτό η Γεωργία έχασε μία μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Κοχορασβίλι να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκουνόκ.

Στο 96′ ο Ακαϊντίν έδιωξε πάνω στην γραμμή παραχωρώντας κόρνερ στο σουτ του Νταβιντασβίλι.

Μετά την εκτέλεση κόρνερ και την άνοδο του Μαρμαντασβίλι για την τελευταία φάση, οι Τούρκοι έκλεψαν την μπάλα και ο Ακτούρκογλου σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κίτρινες: Μπαρντακτσί, Τσαλχάνογλου – Κβιρκβέλια

ΤΟΥΡΚΙΑ (Μοντέλα): Γκιουνόκ, Μιουλντούρ (85’ Τσελίκ), Ακαϊντίν, Μπαρντακτσί, Καντιόγλου, Κουκτσού, Τσαλχάνογλου (90’+1’ Οζκάν), Γιλντίζ (85’ Ακτούρκογλου), Γκιουλέρ (79’ Γιαζιτσί), Αϊχάν (79’ Ντεμιρέλ), Γιλμάζ

ΓΕΩΡΓΙΑ (Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Κβερκβέλια (85’ Ζιβζιβάτζε), Κοχορασβίλι, Κβαρατσχέλια, Κακβετάτζε (74’ Νταβιτασβίλι), Μεκβαμπισβίλι (89’ Αντουνασβίλι), Τσιταϊσβίλι (74’ Λοχοσβίλι), Μικαουτάτζε