Euro 2024: Ο Μαμαρντασβίλι έδωσε τον βαθμό στους Γεωργιανούς

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι μεταξύ της Γεωργίας και της Τσεχίας.

Με έναν εκπληκτικό Μαμαρντασβίλι, η Γεωργία πήρε τον πρώτο βαθμό στην ιστορία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και έμεινε στο 1-1 με την Τσεχία στο Αμβούργο, για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2024.

Ο νεαρός κίπερ της Γεωργίας ήταν εξαιρετικός με δέκα και επεμβάσεις απέναντι στους Τσέχους που δεν μπορούσαν να πιστέψουν την συγκλονιστική εμφάνιση του τερματοφύλακα της Βαλένθια.

Οι Γεωργιανοί προηγήθηκαν με το πέναλτι του Μικαουτάτζε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι Τσέχοι «απάντησαν» στο 59′ με τον Σικ.

Ήδη στα πρώτα 25 λεπτά ο κίπερ της Γεωργίας είχε πει όχι δύο φορές σε Χλόζεκ και μία σε Σικ με σημαντικές επεμβάσεις.

Στο 23′ η Τσεχία είχε ακυρωθέν γκολ με τον Χλόζεκ, αλλά είχε προηγηθεί χέρι από τον φορ της Τσεχίας.

Κόντρα στην ροή του ματς η Γεωργία κέρδισε πέναλτι στο 45+2′ που μετέτρεψε σε γκολ ο Μικαουτάτζε.

Η Τσεχία συνέχισε να έχει ηνία και στο δεύτερο μέρος, όπου βρήκε εν τέλει το γκολ της ισοφάρισης με τον Σικ στο 59′, μετά την κεφαλιά του Λινγκρ στο δοκάρι και το ριμπάουντ του Τσέχου επιθετικού.

Η τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 62ο λεπτό με την κεφαλιά του Κριέτσι που έφυγε λίγο έξω από την εστία της Γεωργίας και έμεινε το 1-1.

Ο Μαμαρντασβίλι στο 78′ έδιωξε στη γωνία του το ευθύβολο σουτ του Λινγκρ, ο οποίος πρόσφερε σημαντικές βοήθειες από τη στιγμή της αλλαγής του.

Μοιραίος παίκτης της Γεωργίας ο Λομπιανίτζε ο οποίος στο 90΄+5 έχασε απίστευτη ευκαιρία για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του.

Κίτρινες: Κάσια, Μεκβαβισμπίλι, Γκβελεσιάνι, Κοτσορασβίλι – Τσουφάλ, Πρόβοντ, Γιουράσεκ, Χόλες, Σούτσεκ

ΓΕΩΡΓΙΑ (Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Κβρκβέλια (82′ Γκβελεσιάνι), Κοτσορασβίλι, Κβαρατσκέλια (82′ Λομπιανίτζε), Νταβιτασβίλι (62′ Τσακβετάτζε), Μεκβαμπισβίλι, Τσιταϊσβίλι (62′ Λοτσοσβίλι), Μικαουτάτζε (88′ Κβιλιτάια)

ΤΣΕΧΙΑ (Χάσεκ): Στάνεκ, Χόλες, Χράνατς, Τσούφαλ, Χλόζεκ (55′ Ματέι Γιουράσεκ), Σικ (68′ Χίτιλ), Πρόβοντ (81′ Μπάρακ), Νταβίντ Γιουράσεκ (81′ Σέβτσικ), Τσέρνι (55′ Λινγκρ), Κρέιτσι, Σούτσεκ