Euro 2024: Στα γήπεδα της Γερμανίας Πολωνία και Ουκρανία

Προκρίθηκε από τα πέναλτι η Πολωνία, με ανατροπή στην επομένη φάση η Ουκρανία.

Η Ουκρανία νίκησε με 2-1 την Ισλανδία και εξασφάλισε την παρουσία της στην τελική φάση του EURO 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας από 14 Ιουνίου έως 14 Ιουλίου. Την πρόκριση πήρε και η Πολωνία μέσω της διαδικασίας των πέναλτι νικώντας με 5-4 την Ουαλίας.

Οι Ουκρανοί στο «Tarczynski Arena» αιφνιδιάστηκαν με το γκολ  ου Γκούντμουντσον στο 30′. Στο 39′ ο Γιάρεμτσουκ έκανε το 1-1 αλλά ακυρώθηκε απ’ το VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.  Το ματς στα ίσα το έκανε ο  Τσιγκάνκοφ  στο 54′ και στο 84′ ο Μούντρικ με πολύ ωραίο σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Βαλντίμαρσον κι έστειλε τους Ουκρανούς για 4η φορά στην Ιστορία τους στα τελικά EURO.

Η Πολωνία νίκησε την Ουαλία καθώς επικράτησε 5-4 στα πέναλτι ετά από 0-0 σε 120 λεπτά. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος οι γηπεδούχοι είχαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες ωστόσο οι δυο εστίες δεν παραβιάστηκαν.

Μοιραία ήρθε η διαδικασία των πέναλτι  όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν  εύστοχοι καθως είχαν πέντε στα πέντε, για την Ουαλία άστοχος ήταν ο Τζέιμς όπου εκτελούσε το τελευταίο πέναλτι αλλά ο Σέζνι το 5-4 υπέρ των Πολωνών.

Η Πολωνία θα βρεθεί στο στον 4ο όμιλο του μαζί με Γαλλία, Ολλανδία και Αυστρία.