Euro 2024: Στον τελικό η Ισπανία

Η Ισπανία πέτυχε την ανατροπή επί της Γαλλίας και προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2024

H Ισπανία νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Γαλλία, στην «Αλιάντς Αρένα» του Μονάχου για την ημιτελική φάση του Euro 2024.

Μετά από 12 χρόνια η Ισπανία θα είναι παρούσα στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακής (14/7) στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου τη νικήτρια του ζευγαριού Αγγλίας-Ολλανδίας.

Η «Ρόχα» απέδειξε σε ένα ακόμη ματς ότι είναι η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης και απόλυτα δικαιολογημένα θα βρεθεί για πέμπτη φορά στην ιστορία της σε τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με στόχο να κατακτήσει το 4ο τρόπαιο.

Το τουρνουά ολοκληρώθηκε στην ημιτελική φάση για τους «τρικολόρ», οι οποίοι παρότι προηγήθηκαν μέσα σε ένα πεντάλεπτο βρέθηκαν με την «πλάτη στον τοίχο» χωρίς να καταφέρουν να αντιδράσουν.

Τα τέρματα των Ισπανών πέτυχαν οι Γιαμάλ και Όλμο, ενώ για τους Γάλλους ο Μουανί.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ημιτελικού ήρθε πολύ νωρίς. Από τη σέντρα του Γιαμάλ στο 5′, ο Ρουίθ βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε ήταν άστοχη.

Ό,τι δεν έκανε ο μέσος της Παρί Σεν Ζερμέν, το έκανε ο συμπαίκτης του στους πρωταθλητές της Ligue 1, Κολό Μουανί, τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Εμπαπέ έβγαλε τη σέντρα και ο 25χρονος επιθετικός με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ τους «τρικολόρ» (1-0).

Κι ενώ όλα έμοιαζαν… τέλεια για τους «πετεινούς», μέσα σε 5 λεπτά η «Ρόχα» έφερε τα πάνω κάτω. Αρχικά στο 21′ με το φοβερό σουτ του Λαμίν Γιαμάλ ισοφάρισε σε 1-1 και έγραψε Ιστορία, καθώς έγινε ο νεαρότερος παίκτης που σκοράρει σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, σε ηλικία 16 ετών και 323 ημερών.

Παράλληλα έγινεο μικρότερος που ξεκίνησε σε ημιτελικό Euro και Μουντιάλ προσπερνώντας τον Πελέ, ο οποίος ήταν στο αρχικό σχήμα της Βραζιλίας στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 1958 με τη Γαλλία, σε ηλικία 17 ετών και 244 ημερών).

Στο 25′ ο Ντάνι Όλμο αφού «άδειασε» τον Τσουαμενί με δυνατό σουτ νίκησε τον Μενιάν, ο Κουντέ δεν κατάφερε να τη διώξει και την έστειλε στα δίχτυα (το τέρμα χρεώθηκε στον Όλμο), κάνοντας το 2-1.

Στην επανάληψη, η Ισπανία έκλεισε σωστά όλους τους διαδρόμους με τους παίκτες της να πηγαίνουν πρώτοι στη μπάλα και δεν επέτρεψε στουε Γάλλους να βρουν χώρους, πέρα από το σουτ του Ερνταντέζ στο 75′ από καλή θέση που ήταν άστοχο.

Οι Γάλλοι πίεσαν για την ισοφάριση αλλά, το σουτ του Εμπαπέ στο 86′, μέσα από την περιοχή, ήταν άστοχο και το σφύριγμα της λήξη βρήκε νικήτρια την Ισπανία με 2-1.

Κίτρινες: Νάβας, Γιαμάλ – Τσουαμενί, Καμαβινγκά

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς ντε λα Φουέντε): Σιμόν, Νάβας (58′ Βιβιάν), Νάτσο, Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Ρουίθ, Γιαμάλ, Όλμο (76′ Μερίνο), Ουίλιαμς, Μοράτα (76′ Ογιαρθάμπαλ)

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντέζ, Καντέ (62′ Γκριεζμάν), Τσουαμενί, Ραμπιό (62′ Καμαβινγκά), Ντεμπελέ (79′ Ζιρού), Κολό Μουανί (62′ Μπαρκολά), Μπαπέ.