Euro2024: Ισόπαλες Δανία και Σλοβενία

Ισόπαλo έληξε το ματς της Δανίας με τη Σλοβενία

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, η Δανία με τη Σλοβενία παρέμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό στην πρεμιέρα τους στον 3ο όμιλο του Euro 2024.

Οι Δανοί πήραν το προβάδισμα στο 17ο λεπτό με τον Έρικσεν, με τους Σλοβένους να ισοφαρίζουν στο 77ο με τον Τζάνζα.

Με τη Σλοβενία ξεκίνησαν βασικοί οι δύο από τους τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού, Ανταμ Τσέριν και Αντραζ Σπόραρ, ενώ ο Βέρμπιτς μπήκε ως αλλαγή.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους Σλοβένους στο 16′ με το σουτ του Σέσκο που έφυγε λίγο έξω από την εστία της Δανίας.

Ένα λεπτό αργότερα οι Δανοί πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κέρδισαν πλάγιο που εκτελέστηκε με δύναμη στην περιοχή, ο Βιντ έκανε το τακουνάκι και ο Έρικσεν με δυνατό σουτ νίκησε τον Όμπλακ.

Στην συνέχεια υπήρχαν πολλές άστοχες προσπάθειες και έτσι έμεινε το 1-1 για το ημίχρονο.

Στο 65′ ο Μέλε μπήκε στην περιοχή γύρισε την μπάλα εκεί που ο Χόιλουντ έκανε την προβολή και ανάγκασε τον Όμπλακ σε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 67′ οι δύο παίχτες του Παναθηναϊκού συνδυάστηκαν με τον Σπόραρ να κάνει την σέντρα τον Τσέριν να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι αλλά να μην μπορεί να βρει εστία.

Στο 76′ ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά, έστρωσε στον Σέσκο και ο φορ την Λειψίας με δυνατό τους έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στην επόμενη φάση, οι Σλοβένοι κέρδισαν κόρνερ, η άμυνα της Δανίας απομάκρυνε εκεί που ήταν ο Τζάνζα, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Χιούλμαρκ και κατέληξε στα δίχτυα της των Δανών.

Στην τελευταία καλή στιγμή του ματς, ο Σπόραρ βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Σμάιχελ.

Κίτρινες: Στογιάνοβιτς, Τσέλαρ – Χιούλμαντ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Καρνίτσνικ, Ντρκουσιτς, Μπίγιολ, Γιάντζα, Στογιάνοβιτς (67′ Βέρμπιτς), Τσέριν, Έλνσικ (75′ Τσέλαρ), Μλάκαρ (75′ Σρτάνκοβιτς), Σπόραρ (90’+4 Μπρέκαλο), Σέσκο (90’+4 Κούρτιτς)

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Μπα, Χιούλμαντ (89′ Ντιλέινι), Χόιμπιεργκ (83′ Νέργκαρντ), Κρίστιανσεν (78′ Μέλε), Έρικσεν, Βιντ (83′ Ντόλμπεργκ), Χόιλουντ (83′ Πόουλσεν)