Euro2024: Νίκη με buzzer beater του Σόμποθ για την Ουγγαρία

Με τέρμα του Σόμποθ στο 90+10′, η Ουγγαρία πήρε τη νίκη επί της Σκωτίας και… περιμένει για την πρόκριση

“Ζωντανή” για την πρόκριση στους “16” του Euro 2024 έμεινε η Ουγγαρία, νικώντας με 0-1 τη Σκωτία, χάρη σε τέρμα του Σόμποθ στο 90+10′.

Οι Ούγγροι έφτασαν έτσι τους τρεις βαθμούς στον όμιλο και διατηρούν ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση ως καλύτεροι τρίτοι.

Η Ουγγαρία ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και είχε σημαντική στιγμή στο 41′ με την κεφαλιά του Ορμπάν που έφυγε λίγο άουτ.

Πολύ λίγα πράγματα στο πρώτο 45λεπτο, καθώς οι δύο ομάδες έπαιζαν σκληρά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις.

Η πίεση της Ουγγαρίας ήταν ασφυκτική μέχρι το τέλος και από το 90′ και έπειτα με τον Γκαν να κάνει δύο εξαιρετικές επεμβάσεις σε σουτ του Σάφερ και του Σόμποσλάι.

Η Ουγγαρία είχε δοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε σουτ του Σόμποθ, ο οποίος είχε περάσει στην αναμέτρηση λίγα λεπτά νωρίτερα.

Τελικά βρήκε το γκολ της νίκης με το σουτ του Σόμποθ στο 90+10′ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Κίτρινες: ΜακΤόμινεϊ – Στάιλς, Ορμπάν, Σάφερ, Κλέινσχεϊσλερ, Τσόμποτ

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Χέντρι, Χάνλεϊ, ΜακΚένα, Ράλστον (83΄ ΜακΛίν), Γκίλμορ, ΜακΓκρέγκορ, Ρόμπερτσον (89΄ Μόργκαν), ΜακΓκιν (76΄ Άρμστρονγκ), ΜακΤόμινεϊ, Άνταμς (76΄ Σάνκλαντ)

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Νταρντάι (74΄ Α. Σαλάι), Μπόλα (86΄ Τσόμποτ), Στάιλς (61΄ Α. Νάγκι), Σάφερ, Κέρκεζ (86΄ Ζ. Νάγκι), Ρ. Σάλαϊ, Βάργκα (74΄ Άνταμ), Σόμποσλαϊ