Eurobasket: Συμπληρώνεται το “παζλ” των “16”

Η 3η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ 2022.

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ, μετά και τους αγώνες σε τρίτο και τέταρτο όμιλο.

Ελλάδα, Ουκρανία, Σερβία, Γερμανία, Σλοβενία, Γαλλία, έχουν ήδη προκριθεί στην νοκ άουτ φάση του Βερολίνου.

Στον τρίτο όμιλο, αυτόν της Ιταλίας, η Ελλάδα έκανε το 3/3 κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία (77-93) και έχει ήδη εξασφαλίσει μία θέση για την συνέχεια.

Μάλιστα, με νίκη επί της Ουκρανίας (6/9, 18:00, ΕΡΤ1), θα έρθει και η πρωτιά του ομίλου, κάτι που ισχύει και για τους Ουκρανούς.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Κροατία νίκησε στο τέλος την Εσθονία, ενώ η Ιταλία είδε την Ουκρανία να κάνει τρομερή τέταρτη περίοδο, για το 84-73.

Στον τέταρτο όμιλο της Τσεχίας, η οικοδέσποινα έκανε την πρώτη της νίκη με 88-80 κόντρα στην Ολλανδία (0-3).

Νίκη και για τη Πολωνία με 85-76 απέναντι στο Ισραήλ.

Όσο για την Σερβία, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Φινλανδία, όπως δείχνει και το τελικό 100-70.

Ο τέταρτος όμιλος είναι σημαντικός για την Εθνική ομάδα, μιας και από αυτόν θα προκύψει ο αντίπαλος στην φάση των ”16”.