Eurocup: Ένα βήμα πιο κοντά στους «16» Τσεντεβίτα και Γαλατάσαραϊ

Η 8η αγωνιστική του Eurocup ξεκίνησε με την Τσεντεβίτα και την Γαλατάσαραϊ να νικάνε τους αντιπάλους τους και να “πλησιάζουν” τους «16» της διοργάνωσης.

Στο 3ο γκρουπ η Τσεντεβίτα έκανε την τρίτη σερί νίκη της, αφού επικράτησε της Μπρέσια με 73-62 ρίχνοντας τους Ιταλούς στο 4-4. Για τους γηπεδούχους από 14 πόντους σκόραραν οι Ράϊαν Μπόουτραϊτ και Κόντι Μίλλερ-Μακιντάιρ. Για την ιταλική ομάδα ο Κεν Χόρτον ξεχώρισε με 13 πόντους, Αγούντου Αμπάς, Ντιάντρε Λάνσταουν και Ντέιβιντ Μος είχαν 10 πόντους έκαστος.

Στο 4ο γκρουπ η Γαλατάσαραι χάρις στην εξαιρετική τρίτη περίοδο που είχε (33-8 επιμέρους σκορ) νίκησε την Μάλαγα με 91-80 και έβαλε βάσεις για την επόμενη φάση. Οι Τούρκοι είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Άαρον Χάρισον να είναι ο τοπ σκόρερ με 16 πόντους. Στον αντίποδα ο Άνταμ Ουαζίνσκι ισοφάρισε το career high του σε πόντους σκοράροντας 17 πόντους, ενώ ο Τζος Άνταμς είχε 16.