Eurocup: Ήττα και αποκλεισμός για τον Άρη

Αποκλεισμός για τον Άρη από το Eurocup.

To ταξίδι του Άρη στο ΕuroCup ολοκληρώθηκε στη Λετονία καθώς ηττήθηκε με 95-67 από την Προμετέι που θα αντιμετωπίσει την Μπουργκ στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Προμετέι επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της ενώ η άμυνα του Άρη δεν ήταν στο επίπεδο που θέλει ο Γιάννης Καστρίτης. Οι Ουκρανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 28-17, με τον Κέιλεμπ Αγκάντα να δίνει πολλές λύσεις στην ομάδα του με 11 πόντους από 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/5 βολές.

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας μόλις 1/8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και κάνοντας έξι λάθη, με τον Χάρελ (12π.) να δίνει λύσεις στην επίθεση. Οι «κίτρινοι» είχαν έναν κακό διάστημα προς το τέλος της πρώτης περιόδου, δίνοντας την ευκαιρία στην Προμετέι να ξεφύγει στο σκορ και να σημειώνει 38 πόντους σε 15 λεπτά. Στο ημίχρονο η Προμετέι ήταν μπροστά με 51-32 με τον Άρη να έχει 2/13 τρίποντα 11 λάθη. Στη συνέχεια η αναμέτρηση έγινε τυπική διαδικασία αφού οι Ουκρανοί διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας η οποία έφτασε και τους 31 πόντους (87-56) στο 34’, με συνέπεια να σταματήσει η εξαιρετική πορεία των «κίτρινων» στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-32, 74-50, 95-67.

Προμετέι (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Αγκάντα 16 (1), Κλαβέλ 16 (3), Μάρτς 15 (3), Τκατσένκο 16 (2), Λουκάσοφ 2, Μπόμπροφ, Λίποβι, Μπάλβιν 12, Κένεντι 6, Οντιάσε 7, Σανόν 5 (1).

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 4, Σανόγκο 6 (2), Τολιόπουλος 13 (1), Κατσίβελης 3, Μπλούμπεργκς 5, Μποχωρίδης 5 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 5, Χάρελ 20 (1), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6.