Eurocup: Νίκες για Ουλμ, Βενέτσια, Μπρέσια και Μπανταλόνα

Για την 5η αγωνιστική του Eurocup, σημαντικές νίκες πέτυχαν η Βενέτσια και η Μπρέσια, ενώ η Ουλμ σημείωσε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση. Άνετη επικράτησε με “100ρα” για την Μπανταλόνα.

Στο 1ο γκρούπ η Ούλμ έκανε την πρώτη της νίκη στην σεζόν κόντρα στην Μακάμπι Ρισόν με 103-89 με τον Ζόραν Ντράγκιτς να σκοράρει 33 πόντους (5/10 2π., 4/7 3π., 11/13 βολές), ενώ Ντέρεκ Γουίλις και Κίλιαν Χέιζ σκόραραν απο 19 και 14 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Τζόρνταν Σουίνγκ με 20 πόντους, Αλέξ Χάμιλτον με 18, Φρέντρικ Μπουρντιλό με 17 και Οζ Μπλέιζερ με 15 πόντους.

Στο 2ο γκρούπ η Βενέτσια νίκησε εκτός έδρας την Ρίτας με 72-81 χάρις στα 14 τρίποντα που σκόραρε (9 απο αυτά στο πρώτο ημίχρονο). Για τους νικητές ο Τσάπελ σκόραρε 21 πόντους ενώ Τζούλιεν Στόουν και Μίτσελ Γουάτ πρόσθεσαν απο 14 πόντους ο καθένας. Ο Μάικ Μπράμος είχε 11 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή μέρα τον Μαρτίνας Εκόντας που είχε 26 ποντους και 6 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Τερέλ Χολογουέι με 15.

Στο 3ο γκρούπ η Ναντέρ έχασε εντός έδρας απο την Μπρέσια, “πέφτοντας” στο 2-3 στην σεζόν. Οι Ιταλοί είχαν ως κορυφαίο τον Ντεάντρε Λανσντάουν που σκόραρε 16 πόντους ενώ ο μόνος άλλος παίκτης που ήταν διψήφιος είναι ο Κένεθ Χόρτον με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Η γαλλική ομάδα είχε τον Τέιλορ Σμίθ με 17 πόντους και τον Αιζέια Κορντινέ με 16.

Η Μπανταλόνα νίκησε με ευκολία την Τσεντεβίτα με 101-81 φτάνοντας την 3η νίκη της στο Eurocup. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 17,Λόπεζ- Αροστέγκι με 13, Ντιμίτρεβιτς και Μόργκαν με 12 πόντους. Ο Νίκος Ζήσης σκόραρε 6 πόντους (2/2 2π. , 2/2 βολές) και μοίρασε 5 ασίστ. Μίλερ – Μακινταιρ με 18 και Σιμόνοβιτς με 16 πόντους για την Τσεντεβίτα.