Eurocup: Πρώτη νίκη για τον Άρη

Την πρώτη νίκη του στο Eurocup πανηγύρισε ο Άρης απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ

Ο Άρης επικράτησε με 68-66 της Τουρκ Τέλεκομ στο Αλεξάνδρειο, για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Eurocup.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «κιτρίνων» στο φετινό EuroCup, όπου έχουν ρεκόρ 1-2, «πιάνοντας» την τουρκική ομάδα στην 6η – και τελευταία προνομιούχο – θέση του ομίλου.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ο Τολιόπουλος με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ βοήθησαν και οι Μάρκους Καρ με 13π και Ίσμαελ Σανόγκο (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα). Για την τούρκικη ομάδα ξεχώρισε ο Τάιρον Γουάλας (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετατρέψουν το 14-18 σε 23-18 με 9-0 σερί και έτσι να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 23-20. Με τους Σανόγκο και Τολιόπουλο να σκοράρουν ο Άρης ξέφυγε με 32-27 στα μέσα της δεύτερης περιόδου όμως οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 9-0 (32-36) και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 38-34.

Ο Άρης κατάφερε να βρει ρυθμό στην τρίτη περίοδο, και αφού ανέκτησε το προβάδισμα έχτισε και διαφορά που έφτασε ως και το +9, στο 28′ με τον Τολιόπουλο να κάνει το 55-46. Στα επόμενα οκτώ αγωνιστικά λεπτά όμως ο Άρης βρήκε μόλις ένα εύστοχο σουτ με τον Γκάλινατ με αποτέλεσμα η Τουρκ Τέλεκομ να τρέξει επιμέρους 3-14 και προσπεράσει με 58-60 στο 33′. Μετά από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες, Καρ και Σλαφτσάκης έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στον Άρη (66-63) με τον Γουάλας να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 66-66. Τρία λεπτά πριν από το τέλος ο Τολιόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 68-66 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ καθώς στο επόμενο τρίλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 34-38, 55-54, 68-66

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 12 (2), Τολιόπουλος 22 (4), Καρ 13 (1), Κατσίβελης 2, Περσίδης, Ντε Σόουζα 5, Χάρελ 3 (1), Γκάλινατ 9 (3).

Τουρκ Τέλεκομ (Τσάνακ): ΜακΝτάφι 8 (1), Σαϊμπίρ 8, Γιαγκμούρ, Πάλμερ 9 (1), Άνταμς 10 (2), Γουάλας 16 (2), Ακιέλ, Ουλουμπάι 6 (2), Σαβ, Ίνοκ 9.