Eurocup: Πρώτη νίκη στην παράταση για τον Προμηθέα Πάτρας

Το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκε ο Προμηθέας προκειμένου να πετύχει την πρώτη του νίκη στο eurocup.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό EuroCup πανηγύρισε ο Προμηθέας. Στο ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στον πάγκο της, η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 83-80 (κ.α. 68-68) της Μπούρσασπορ στο «Δ. Τόφαλος» για την τέταρτη αγωνιστική της διοργάνωσης. Πλέον ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 1-3 στον Β’ όμιλο.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έκανε την ανατροπή, όμως δέχθηκε σερί 9-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο με την αναμέτρηση να πηγαίνει στην παράταση. Στο εξτρά πεντάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν βραχεία κεφαλή στο σκορ και στο τέλος κατάφεραν να πάρουν το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (12-19) και να προηγηθούν με +10 (14-24) στο 13′. Τρία λεπτά αργότερα ο Άντριους έκανε το 19-33 με το φινάλε να ολοκληρώνεται με 30-40. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 30-45 και κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι και το 27′. Από εκείνο το σημείο ο Προμηθέας άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο 34′ με έξι σερί πόντους του Γιαννόπουλου προσπέρασε με 62-59.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 68-59 στο 35′, όμως μέχρι και το φινάλε του αγώνα έμειναν δίχως σκορ με αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα να τρέξει σερί 9-0 και το παιχνίδι να πάει στην παράταση. Ο Προμηθέας είχε την τελευταία κατοχή, την ανανέωσε δύο φορές όμως δεν μπόρεσε να βρει το νικητήριο καλάθι. Στην παράταση προηγήθηκε ακόμη και με +7 με τον Γκραντ να κάνει το 80-73 στο 43′, όμως και πάλι η Μπούρσασπορ μείωσε σε 82-80 στα 8” για το φινάλε. Στα 6” ο Ρογκαβόπουλος με 1/2 βολές έγραψε το 83-80 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς ο Μπράουν αστόχησε σε δύο βολές για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν από το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 51-53, 68-68, 83-80.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 14 (2), Σβαρτς, Γκραντ 18, Γκάντι 2, Χαντ 10, Αγραβάνης 7 (1), Ρογκαβόπουλος 14 (3), Γκίκας 1, Μάιλς 3 (1), Γιαννόπουλος 14 (2).

ΜΠΟΥΡΣΑΣΠΟΡ (Αλιμπίγεβιτς): Φρίμαν 20 (2), Νίνταμ 19 (5), Τουρέν 5 (1), Αλ 3 (1), Άντριους 5, Χέιζ 2, Γκιουβέν 7, Μπράουν 8, Ντουντζίνσκι 11 (1).