Eurocup: Σπουδαία νίκη για την Τόφας, ήττα για Προμηθέα

Η φάση των «16» του Eurocup ξεκίνησε με την Τόφας να παίρνει μία τεράστια νίκη κόντρα στη Μάλαγα, ενώ ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε κόντρα στην ιταλική Μπρέσια.

Η Τόφας νίκησε με 84-82 την Μάλαγα σε ένα τρομερό ματς μεταξύ των δυο ομάδων. Η ομάδα του Ματ Λοτζέσκι έκανε μια τεράστια ανατροπή και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη. Κορυφαίος για την τουρκική ομάδα ο Τάρικ Φίλιπ με 17 πόντους, ενώ 15 με 8 ριμπάουντ είχε ο Ντέβιν Ουίλιαμς. Ο Μάτ Λοτζέσκι είχε 13 πόντους , 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους Ντέον Τόμπσον με 20 και Μέλβιν Έτζιμ με 16 πόντους.

Χωρίς νίκη στο 2020 παραμένει ο Προμηθέας έπειτα απο την ήττα που γνώρισε στην Ιταλία απο την Μπρέσια με 63-57. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε ένα τραγικό δεύτερο δεκάλεπτο με μόλις 3 πόντους κάτι που δυσκόλεψε αρκετά την υπόθεση νίκη για τους Αχαιούς. Αναλυτικά το ματς.