Eurocup: Σπουδαίο νίκη του Άρη στην Μποντγκόριτσα

Η γρανιτένια άμυνα του Άρη στην 4η περίοδο ήταν το κλειδί που έφερε την νίκη επί της Μπουντούτσνοστ στην Μποντγκόριτσα.

Ο Άρης με μια εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο νίκησε στην Μποντγκόριτσα την Μπουντούντσνοστ με 65-63 για την 6η αγωνιστική του eurocup.

Με την νίκη αυτή ο Άρης ανέβηκε στο 3-3 την ίδια στιγμή που ο Μπουντούνσνοστ υποχώρησε στο 2-4.

Ο Άρης έφτασε στην νίκη χάρις στην 4η περίοδο που έκανε όταν “έτρεξε” ένα σερί 12-0 μετατρέποντας το εις βάρος του 60-51 σε 60-63 σε ένα πολύ κομβικό σημείο για την αναμέτρηση.

Μπάνκστον (14 πόντοι, 7/7 δίποντα), Γκάλινατ (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Σανόγκο (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ήταν οι καλύτεροι παίκτες για τον Άρη. Από την Μπουντούντσνοστ Ο πρώην της Μονακό, Γιοάν Μακουντού, έβαλε 20 πόντους σε 36 λεπτά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίλιους, Μπισάνγκ, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 39-34, 56-51, 63-65

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Μίγιοβιτς): ΜακΓκί 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Ρος 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Σλάβκοβιτς 1, Μακουντού 20 (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκρμπόβιτς 1, Τζόουνς 4, Γουίλιαμς 10 (6 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (1/9 δίποντα, 7/8 βολές), Πόποβιτς 5 (1/4 δίποντα, 3/3 βολές), Πολ 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος, Καρ (0/4 σουτ), Κατσίβελης 7 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Φίλλιος, Μποχωρίδης 8 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Περσίδης, Ντε Σόουζα 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρελ (0/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπάνκστον 14 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάλινατ 15 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)