Eurocup: Συντριβή για τον Προμηθέα στην Πάτρα

Την τέταρτη ήττα του στο Eurocup υπέστη ο Προμηθέας, καθώς ηττήθηκε στην Πάτρα από τη Χάποελ Τελ Αβίβ

Ο Προμηθέας ηττήθηκε με 83-100 από την Χάποελ Τελ Αβίβ στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας για την 9η αγωνιστική του Eurocup.

Την τρίτη ήττα του στα τελευταία τέσσερα ευρωπαϊκά ματς και την τέταρτη σε εννέα αγώνες στο EuroCup γνώρισε η πατρινή ομάδα και υποχώρησε στο 5-4 στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης

Ο Τζο Γιανγκ με 17, ο Άντονι Κάουαν με 16, ο Αρνόλντας Κουλμπόκα με 14 και ο Γιώργος Τανούλης με 13 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Προμηθέα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μακ Ρέι σταμάτησε στους 26.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-2 στο πρώτο μισό της εναρκτήριας περιόδου, ωστόσο με ένα επί μέρους 2-12 βρέθηκε πίσω στο σκορ (12-14). Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου προηγήθηκε για τελευταία φορά στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, 29-27, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Ισραηλινούς.

Έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (32-37) και ήταν ασταμάτητοι επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισαν με 21-36 χτίζοντας διαφορά 20 πόντων, 53-73. Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τις πέντε νίκες.

Tα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 16, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Γιανγκ 17 (3), Κοντίτ 9, Πλώτας, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 7 (2), Γκίκας, Κακλαμανάκης, Τανούλης 13 (1), Κουλμπόκα 14 (4).

Χαποέλ Τελ Αβίβ (Φράνκο): Τοκότο 10, Χάρελ, Μάνφορντ 15 (2), Μπένι 3 (1), Τιμόρ 9, Χόαρντ 14, Ζάλμανσον 7, Ονουάκου 11, Γκινάτ 5, ΜακΡέι 26 (2).