Euroleague: Ανέβηκε στο τέλος ο Ολυμπιακός και νίκησε τη Βιλερμπάν

Ένα καλό διάστημα στο τέλος του αγώνα ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό για να νικήσει τη Βιλερμπάν.

Ένα «σαρωτικό» εξάλεπτο στο φινάλε (στο οποίο δέχθηκε μόλις τρεις πόντους!) ήταν αρκετό για να δώσει στον Ολυμπιακό τη νίκη επί της Βιλερμπάν με 80-64, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, που του επιτρέπει να συνεχίζει να κοιτάει ψηλά!

Με καλή άμυνα και τον Μουστάφα Φαλ να κυριαρχεί απόλυτα στην ρακέτα ο Ολυμπιακός «έχτισε» μια διαφορά 12π. (19-7) στο 7’. Οι Γάλλοι βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και μείωσαν στους 6π. (26-20 στο 14’), όμως, οι «ερυθρόλευκοι» τους πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα και εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (39-25). Ωστόσο, λάθη και αμυντικά κενά επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βγάλουν αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 10-4 να μειώσουν στους 8π. (43-35 στο 20’).

Στην επανάληψη  η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη… Αμυντικά κενά, αστοχία, λάθη και χαμένα θεωρητικά εύκολα καλάθια, επέτρεψαν στην Βιλερμπάν να προσπεράσει για πρώτη φορά στο 25’ (45-47) και να κλείσει την 3η περίοδο με θετικό πρόσημο (54-55). Μέχρι το 34’ το ματς ήταν ντέρμπι (59-61), όμως, στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν τον διακόπτη στο… ΟΝ! Πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα, άνοιξαν πυρ από την γραμμή του τριπόντου και με ένα σερί 18-0 (77-61) «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη. Το τελικό 80-64 «εγραψε» από τα 6.75μ. ο Σακίλ ΜακΚίσικ.

Δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64.