Euroleague: Διέλυσε τη Μονακό ο Ολυμπιακός

Νίκησε τη Μονακό ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Μονακό με 86-65, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και διατήρησε το αήττητο της έδρας του.

Βασιζόμενοι στην περιφερειακή τους ευστοχία οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν με το… καλησπέρα τον ρυθμό τους (9-16 στο 4’) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10π. (17-27).

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, εξισορρόπησε την κατάσταση στα ριμπάουντ, πήγε σε καλύτερες επιθετικές επιλογές και κατάφερε να μειώσει στους 3π. (35-38), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κι άλλο στροφές… Με υποδειγματική άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Σάσα Βεζένκοφ και Τάιλερ Ντόρσεϊ κατάφεραν –παρά την αστοχία από την γραμμή των ελεύθερων βολών- να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κλείσουν την 3η περίοδο στο +7 (59-52).

Με την ίδια συνταγή και με αμείωτη ένταση στην άμυνα, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε με ένα επί μέρους σκορ 15-5 τη διαφορά στους 17π. (74-57) στο 35’ και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Παρόλα αυτά δεν πάτησε φρένο, απόδειξη το +21 του τελικού σκορ!

Δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65.