Euroleague: Έμεινε από δυνάμεις ο Ολυμπιακός και ηττήθηκε στο Μιλάνο

Προδόθηκε από την κούραση ο Ολυμπιακός και γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 65-53 από την Αρμάνι Μιλάνο για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν την κούρασή τους και ξέμειναν από λύσεις στην επίθεση, ελέω των απουσιών στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο, χάνοντας την επαφή.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέφτει στο 1-2, με τους Ιταλούς να είναι στο 1-1, αλλά με αγώνα λιγότερο.

Κορυφαίοι της Αρμάνι οι Πάνγκος και Μίροτιτς. Ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους.

Πλέον, ο Ολυμπιακός στρέφεται στον αγώνα της Πέμπτης (19/10, 21:15) κόντρα στην Παρτίζαν στο ΣΕΦ.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο, το κλείσιμο του οποίου βρήκε τους γηπεδούχους στο +2 (19-17). Με ένα σερί 5-0 οι Ιταλοί πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα της τάξεως των 7π. (24-17 στο 12’), όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα. Πίεσε στην άμυνα και με δύο σερί τρίποντα των Αϊζάια Κάνααν και Τόμας Γουόκαπ μείωσαν στον πόντο (26-25) στο 17’.

Στο σημείο αυτό, ο Κάνααν (ο οποίος είχε δεχθεί και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τεχνική ποινή), χρεώθηκε με φάουλ και δεύτερη τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Παρά το σοκ –δεδομένου ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στην διάθεσή του τον Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος και η περιφερειακή γραμμή ήταν ήδη αποδυναμωμένη- οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν ακόμη πιο δυνατά στην μάχη και με πρωταγωνιστές τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Άλεκ Πίτερς έκλεισαν το πρώτο εικοσάλεπτο με θετικό πρόσημο (31-32).

Η εικόνα δεν άλλαξε ουσιαστικά στην επανάληψη. Η Μιλάνο προσπάθησε να περάσει τη μπάλα στον Μίροτιτς και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 4π. (38-34), όμως, ως εκεί… Με «σκυλίσια» άμυνα και παρά την επιθετική δυστοκία και τα πολλά χαμένα -θεωρητικά- εύκολα καλάθια, ο Ολυμπιακός αρχικά κρατήθηκε «ζωντανός» (44-41 στο 30’) και στο 31’ προσπέρασε με κάρφωμα του Μουστάφα Φάλ (44-45).

Στην συνέχεια, ωστόσο, υπέστη επιθετικό μπλακ άουτ. Έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 6 λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μιλάνο και με ένα σερί 9-0 βρέθηκε στο +8 (53-45) στο 37’ και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Οι Ιταλοί, μάλιστα, αύξησαν κι άλλο τις αποστάσεις «χτυπώντας» από τα 6.75μ. (60-47), την ίδια ώρα που η ομάδα μας αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση.

Αξίζει δε να σημειωθεί πως στο 35’ η ομάδα μας είδε και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να βγαίνει εκτός μάχης με 5 φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53