Euroleague: Ήττες για τις 3 πρωτοπόρες ομάδες, άνετη νίκη για τη Ζαλγκίρις Κάουνας

Η πρώτη αγωνιστική του 2023 για την Euroleague και η τελευταία του πρώτου γύρου, ξεκίνησε με πολύ ενδιαφέρουσες και θεαματικές αναμετρήσεις.

Τα outsiders ήταν αυτά που έφυγαν με νίκες κόντρα στους πρωτοπόρους της διοργάνωσης, για την 17η αγωνιστική της Euroleague. Πιο συγκεκριμένα, Μπαρτσελόνα, Μπασκόνια και Μονακό ηττήθηκαν, χωρίς να καταφέρουν να ξεφύγουν στο κυνήγι της πρώτης θέσης της βαθμολογίας.

Πιο αναλυτικά:

Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 85-84

Η Μπασκόνια αν και επέστρεψε από το -10 στο δεύτερο ημίχρονο στο Βερολίνο, έμεινε χωρίς πόντο από την Άλμπα στα τελευταία τέσσερα λεπτά και γνώρισε μία κακή βαθμολογικά ήττα με 85-84 στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Στο 5-12 ανέβηκε το σύνολο του Ισραέλ Γκονθάλεθ, παραμένοντας, ωστόσο, στην τελευταία θέση. Υποχώρησε στο 11-6 και στην 3η θέση η ομάδα της Βιτόρια.

Αρχοντική εμφάνιση από τους Σμιθ (18 πόντοι), Ολίντε (11π., 7ριμπ.) και Μπλατ (11π., 9 ασίστ) για τους γηπεδούχους, δεν έφτασαν οι 19 πόντοι του Χένρι και οι 17 του Μάρκους Χάουαρντ για τους φιλοξενούμενους.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Φενέρμπαχτσε 86-66

Παρότι έχασε τον Κίναν Έβανς με τραυματισμό μόλις στο πρώτο λεπτό, η Ζαλγκίρις διέλυσε τη Φενέρμπαχτσε με 86-66 στο Κάουνας. Οι Τούρκοι, οι οποίοι ήταν στην πρώτη θέση πριν λίγο καιρό, πλέον μετράνε 5 διαδοχικές ήττες.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπαρζντέικις και Ντίμσα με 17 πόντους, ενώ για τη Φενέρ διασώθηκε μόνο ο Ντέβιν Μπούκερ με 10 πόντους.

Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 84-68

Οι Γερμανοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην επικράτηση με 84-68. Ο Παναθηναϊκός πλέον δείχνει να νοσεί και να χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ για να συνέλθει.

Αναλυτικά η αναμέτρηση εδώ.

Μπαρτσελόνα – Βίρτους Μπολόνια 75-83

Διπλό-έκπληξη για την Βίρτους Μπολόνια κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 75-83 μια εβδομάδα πριν τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στην Ιταλία. Οι Ιταλοί πήραν τη νίκη που τους ανεβάζει στο 8-9, ενώ από την άλλη πλευρά οι Καταλανοί έπεσαν στο 11-6.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε με 19 πόντους ο εντυπωσιακός Λούντμπεργκ, με τον Οτζελέγιε να προσθέτει 14 και τον Τεόντοσιτς να πετυχαίνει δύο καθοριστικά τρίποντα στο φινάλε. Για τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Λαπροβίτολα που ολοκλήρωσε το ματς με double double.

Παρτιζάν – Μονακό 100-80

Η Παρτιζάν υπέταξε στο τέταρτο δεκάλεπτο τη Μονακό με πολλούς πρωταγωνιστές και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 100-80, δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί της.

Για να επιτευχθεί αυτή η μεγάλη νίκη, συνετέλεσαν οι Λεσόρ με 21 πόντους, Πάντερ με 19, Μαντάρ με 15, Αντζουσιτς με 12 και Εξουμ με 11 πόντους. Για τους Μονεγάσκους, διασώθηκαν οι Οκόμπο με 17, Ντιαλό με 12 και Ουαταρά με 10 πόντους.