Euroleague: “Καθάρισε” τη Ρεάλ Μαδρίτης η Αναντολού Εφές

Η Αναντολού Εφές έκαμψε την αντίσταση της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία δεν άντεξε και πήρε προβάδισμα στη σειρά των προημιτελικών

Για το Game 1 των προημιτελικών της Euroleague, η Αναντολού Εφές λύγισε τη Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας εύκολα με 90-63 στην Κωνσταντινούπολη και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Κορυφαίοι για τους Τούρκους ήταν ο Μπομπουά που σκόραρε 19 πόντους και ο Σανλί με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ. Από το ναυάγιο της “βασίλισσας” ξεχώρισαν ο Τόμκινς με 13 πόντους και ο Ταβάρες με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας για τις δύο ομάδες την Πέμπτη στις 22/4 πάλι στην Τουρκία.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και σε δύο λεπτά προηγήθηκε με σκορ 0-8, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και ακόμα καλύτερη επίθεση. Ωστόσο, η Εφές, αφού ξεπέρασε το αρχικό σοκ ισορρόπησε στο παιχνίδι και στο πεντάλεπτο πήρε προβάδισμα με 15-14. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Τούρκους μπροστά με 2 πόντους, 20-18.

Στη 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού και στο 3′ είχαν προβάδισμα 7 πόντων, χάρις στην ευστοχία τους με 60% ποσοστό στα τρίποντα. Παρά την καλή αρχή, η “βασίλισσα κάλυψε γρήγορα την απόσταση και στα μισά του δεκαλέπτου έριξε την διαφορά στο -2, 34-32. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Εφές να είναι μπροστά στο σκορ με 44-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η τουρκική ομάδα άρχισε πάλι καλύτερα και στο 5′ με πρωταγωνιστές τους Μπομπουά και Σανλί πήρε διαφορά +11, με σκορ 53-42′. Η Ρεάλ Μαδρίτης “παραπάταγε” και στις δύο πλευρές του γηπέδου, άρχισε να λυγίζει και η Εφές ξέφυγε αρκετά στο τέλος της 3ης περιόδου με 14 πόντους διαφορά, 64-50, έχοντας σε αυτό το δεκάλεπτο 2/7 τρίποντα και 5/9 δίποντα. Αξιοσημείωτο είναι ότι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο από τα 11 σουτ πίσω από τα 6.75 που εκτέλεσε, ευστόχησε μόλις σε ένα.

Η 4η περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ρεάλ να έχει εγκαταλείψει το παιχνίδι και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 27 πόντους. Η Εφές κέρδισε τελικά τους Ισπανούς με σκορ 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 14 (3/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπομπουά 19 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίνγκλετον, Γκαζί 3, Σανλί 16 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Μορμάν 7 (2/2 δίποντα, 6 ριμπάουντ) , Πλάις , Μίτσιτς 7 (5 ασίστ), Άντερσον 3, Ντάνστον 11 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σιμόν 10 (6 ασίστ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 6 (4/5 βολές), Φερνάντεθ 3, Αμπάλντε 5 (5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 9 (2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Βούτσεβιτς, Αλοθέν 2, Γκαρούμπα 5 (2/2 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 10 (4/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τόμπκινς 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τέιλορ 3.