Euroleague: Κρίμα για αυτόν τον Ολυμπιακό

“Έπεσε μαχόμενος” ο Ολυμπιακός και με τρίποντο στο τέλος ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές στον ημιτελικό του Final Four.

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο Final For της Euroleague στη “Stark Arena” του Βελιγραδίου, καθώς ηττήθηκε με 77-74 από την Αναντολού Εφές.

Για τους “ερυθρόλευκους” ωστόσο, ακόμη και η ήττα αυτή δεν μπορεί να αναιρέσει την προσπάθειά τους όλη αυτή τη σεζόν, καθώς όπως εξελίχθηκε αυτή, ακόμη και η παρουσία του εδώ αποτελεί ήδη επιτυχία.

Με τον Μουστάφα Φαλ να κυριαρχεί στην ρακέτα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-7, όμως, με επιθετικούς οδηγούς τους Λάρκιν και Ντάνστον η Εφές απάντησε με ένα σερί 11-0 και προσπέρασε με 14-18 (στο 9’). Κώστας Σλούκας και Κώστας Παπανικολάου ανέλαβαν δράση και με ένα σερί 7-0 επέτρεψαν την ομάδα μας να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με θετικό πρόσιμο (21-18). Ο Χασάν Μάρτιν έκανε επίσης καλή δουλεία κάτω από τα καλάθια, σε άμυνα και επίθεση, βοήθησε τον Ολυμπιακό να βρεθεί στο +7 (39-32 στο 16’). Λάρκιν και Μίσιτς, ωστόσο, βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και η Εφές προσπέρασε με έναν πόντο (41-42). Το σκορ του ημιχρόνου (43-42) διαμόρφωσε με λέι απ ο Σακίλ ΜακΚίσικ.

Στην επανάληψη η τουρκική ομάδα άνοιξε πυρ από τα 675μ. πήρε μια διαφορά 11π. (51-62 στο 27’). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, δεν εγκατέλειψε τη μάχη… Πίεσε στην άμυνα και με επιθετική αιχμή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ κατάφερε να μειώσει στους 3π. (63-66), με την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου. Έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται συνεχώς σε απόσταση… αναπνοής (70-71 στο 35’), αλλά λόγω της περιφερειακής αστοχίας του να μην καταφέρνει να πάρει κεφάλι στο σκορ. 19.5’’ ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε σε 74-74, όμως, με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή ο Μίσιτς ευστόχησε σε σουτ 3π. και έδωσε στην Εφές την πρόκριση. Στα 2 κλάσματα δευτερολέπτου που απέμειναν ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν αδύνατο να αλλάξει τη μοίρα του.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-42, 63-66, 71-74

Ολυμπιακός-Εφές 74-77