Euroleague: Νίκη με ψυχή κόντρα σε όλους ο Ολυμπιακός επί της Παρτίζαν

Ο Ολυμπιακός παρόλο που αγχώθηκε και είχε να αντιμετωπίσει και την κακή διαιτησία, πήρε μια παλικαρίσια νίκη κόντρα στην Παρτίζαν.

Ο Ολυμπιακός με μια ηρωική εμφάνιση, νίκησε με 98-94 στην παράταση (κ.α. 85-85) την Παρτίζαν στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι»  έπαιξαν χωρίς τους ΜακΚίσικ, Σίκμα, Μπραζντέικις, επέστρεψαν από το -14 (53-67 στο 29’) και επέστρεψαν στις ευρωπαϊκές νίκες, πηγαίνοντας στο 2-2.

Οι Σέρβοι έστειλαν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Νάναλι στο τέλος της κανονικής διάρκειας, έπεσαν στο 1-3.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19, πολύ μεγάλο παιχνίδι και από τους Τόμας Γουόκαπ και Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με μικρό ροτέισον 9 παικτών (με τον Λούντζη να μένει στο παρκέ στα 5:30) και στα 45 λεπτά του αγώνα καθώς λίγο πριν από το τζάμπολ «έχασαν» Σίκμα και Μπραζντέικις.

Παρόλα αυτά η ελληνική ομάδα βρήκε πολύ γρήγορα ρυθμό στο παιχνίδι και ειδικά στην επίθεση κάτι που επιβεβαιώνουν και οι 28 πόντους που σημείωσε στην πρώτη περίοδο (28-21). Με τον Κάνααν πρωταγωνιστή, ο Ολυμπιακός συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά του ξεφεύγοντας με 49-39 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (49-43).

Mε την επιστροφή όμως των δύο ομάδων στο παρκέ η αναμέτρηση έγινε παράσταση μόνο για τους παίκτες της Παρτίζαν. Αρχικά ένα σερί 9-0 με διαδοχικούς πόντους του Σμάιλαγκιτς και συνολικά επιμέρους 16-2 σε πέντε αγωνιστικά λεπτά, έφεραν την Παρτίζαν να προηγείται με 57-51. Προβάδισμα που συνέχισε να διευρύνει ως και το 53-67 στο 29′. Ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους 10-4 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (69-73) ενώ με έξι σερί πόντους του Λεραντζάκη ισοφάρισε σε 79-79 στο 38′. Παπανικολάου και Λαρεντζάκης είχαν 6/6 βολές για να πάρει ο Ολυμπιακός προβάδισμα με 85-82 στα 5,5” για το τέλος, ωστόσο στην τελευταία φάση η άμυνα έχασε τον Νάναλι που ευστόχησε σε τρίποντο στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (85-85).

Στο εξτρά πεντάλεπτο η μπάλα πέρασε στον Μιλουτίνοφ που με τη σειρά του εκμεταλλεύτηκε τα φάουλ που του έγιναν, δίνοντας προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 92-94 ο Γουίλιαμς Γκος με δικό του καλάθι στα 17” έκανε το σκορ 94-91. Το παιχνίδι πήγε στις βολές εκεί που οι Λαρεντζάκης και Γουόκαπ ήταν ψύχραιμ0 «υπογράφοντας» τη 2η φετινή νίκη (όπως και η πρώτη στην παράταση), με σκορ 98-94.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85κ.α., 98-94

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (1), Ουίλιαμς-Γκος 9 (1), Κέινααν 11 (3), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2), Φαλ 5, Παπανικολάου 10 (2), Πίτερς 15 (2), Μιλουτίνοβ 16

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Λεντέι 18 (1), Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17, Σμάιλαγκιτς 16 (3), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (2), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2)