Ο Ολυμπιακός έφυγε με το “διπλό” από το ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού για τη 2η αγωνιστική της Euroleague, με τους Πειραιώτες να είναι ανώτεροι από τους “πράσινους”.

Στο άδειο λόγω κορωνοϊού ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός πήρε ένα πολύ σημαντικό “διπλό” με 71-78 επί του Παναθηναϊκού, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν “μουδιασμένες”, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να παίρνουν γρήγορα διαφορά στο σκορ (12-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του στον αγώνα και ήταν σε διψήφια διαφορά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε και οι “πράσινοι” κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια να γυρίσει το σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε στους 4 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στους 10 πόντους. Τελικά τη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς άντεξε την πίεση του Παναθηναϊκού.

Για τον Ολυμπιακό η συνεισφορά ήταν στο σκοράρισμα, ήρθε σχεδόν από όλους τους παίκτες, με τον Γιώργο Πρίντεζη ωστόσο να ξεχωρίζει, καθώς σκόραρε 17 πόντους. Για τους “πράσινους” ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου (14 πόντους) και Φόστερ (15 πόντους).

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχες τον αγώνα, με τον Παναθηναϊκό κυρίως να μην μπορεί να συντονιστεί, 2-6 (5′). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ, καθώς με πιο ορθολογικό μπάσκετ έκανε το 7-19 (8′). Το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 12-22 και τους Πειραιώτες να βρίσκονται σε διψήφια διαφορά.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να έχει το μομέντουμ στον αγώνα και έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +14,  15-29 (13′). Ένα δίποντο του Χάρισον έκανε το σκορ 20-35 και τη διαφορά στο +15 (15′). Οι “πράσινοι” με ένα δίποντο του Κασελάκη μείωσαν σε 27-37 (17′). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά και πάλι στους 15 πόντους, 29-44 (19′). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στους 9, έπειτα από ένα μικρό σερί 6-0 που έκανε, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 35-44.

Ο Φόστερ με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους, με το παιχνίδι να γίνεται πραγματικό ντέρμπι 40-46 (22′). Ο εξαιρετικός Πρίντεζης με δίποντο ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 13, 55-42 (25′). Η ομάδα του κόουτς Βόβορα αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 57-62.

Οι “πράσινοι” με επιμέρους σκορ 14-4 έκανε το 58-62 (31′).Ο Ολυμπιακός με νύχια και με δόντια κράτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ο ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό έκανε το 60-70 (36′). Ο Νέντοβιτς με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 4 πόντους, με το σκορ στο 69-73 (38′). Ο Ολυμπιακός τελείωσε τον αγώνα, με 5 σερί  πόντους, με το σκορ στο 69-78 (39′). Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε σε 71-78.