Euroleague: Νίκη τετράδας ο Παναθηναϊκός

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναικός και έκανε αποφασιστικό βήμα για την τετράδα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 74-63 της Φενερμπαχτσέ στο ΟΑΚΑ, για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Αποφασιστικό βήμα για να εδραιωθούν στην τετράδα της διοργάνωσης έκαναν οι “Πράσινοι” και έφτασαν σε ρεκόρ 16-10. Από την άλλη η τουρκική ομάδα υπέστη την 11η ήττα της, αλλά κράτησε τη διαφορά της νίκης της από τον πρώτο γύρο.

Κορυφαίος του “Τριφυλλιού” ο Ναν με 23π (19π στο δεύτερο ημίχρονο) και ο Λεσόρ με 13π, ενώ για την τουρκική ομάδα ο Μότλεϊ με 16π και ο Καλάθης με 12π και με 5 ασίστ, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που έσπασε το φράγμα των 2.000 ασίστ.

Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στον Χουάντσο Ερναγκόμεθ ο οποίος μπορεί να πέτυχε μόλις 5 πόντους ωστόσο με τη δουλειά που έκανε στο πίσω μέρος του παρκέ και ειδικά στην άμυνα αποτέλεσε τον παίκτη καταλύτη για την νίκη του Παναθηναϊκού.

Επόμενη δοκιμασία για τους “πράσινους” θα είναι η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Ρεάλ εκεί όπου με νίκη κλειδώνει την παρουσία του αρχικά στα πλέι-οφ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει μουδιασμένα κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η Φενέρμπαχτσε και προηγήθηκε με 13-7 γεγονός που ανάγκασε τον Αταμάν να καλέσει ταιμ-αουτ.

Η Φενέρ σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πατούσε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 12 πόντους διαφορά(19-7) πριν τελικά η μπίλια του πρώτου δεκαλέπτου κάτσει στο +9 για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Παναθηναϊκό ο οποίος κατάφερε χάρις στην εξαιρετική του άμυνα κυρίως με τον Καλαιτζάκη να ροκανίσει τη διαφορά και να καταφέρει να ισοφαρίσει σε 27-27 βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ.

Στη συνέχεια και έχοντας πάρει το μομέντουν του αγώνα ο Παναθηναϊκός πέταγε φωτιές στην επίθεση και με τον Ναν να έχει μπει για τα καλά στον αγώνα προηγήθηκε με 38-30 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τη διαφορά στους +10 πόντους και τη Φενέρμπαχτσε να απαντάει με δύο τρίποντα από τους Καλάθη και Γουιλμπεκιν και να μειώνει τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι όμως με τους Λεσόρ και Ναν έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν και να πηγαίνουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια νούμερα(49-38 με ½ βολές του Λεσόρ). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου ο Ναν είχε πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους διατήρησε αυτό το +10 για την ομάδα του όσο και αν η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να κατεβάσει τη διαφορά.

Στο ξεκίνημα της 4ης περίοδου ο Γουιλμπεκιν με γκολ φάουλ κατέβασε τη διαφορά μετά από ώρα κάτω από τους δέκα πόντους (57-50). Ο Κέντριν Ναν όμως ήταν εκεί και απαντούσε σε κάθε καλάθι της Τουρκικής ομάδας με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να διατηρεί το προβάδισμα. Με άξονα την άμυνα τους και με τον Ναν σεληνιασμένο οι «πράσινοι» συνέχιζαν να προηγούνται με 8(69-61) 1,36 πριν το τέλος. Ο Μήτογλου έκανε το 71-61 με τον κόσμο να ζητάει το 7ο. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός έψαξε το +15 για να καλύψει τη διαφορά της ήττας από το πρώτο ματς αλλά δεν το βρήκε με το τελικό 74-63 να δίνει την 16η φετινή νίκη της ομάδας του Αταμάν στην ευρωλίγκα.

Tα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Βιλντόσα 7 (1), Γκραντ 9, Ναν 23, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5, Μήτογλου 8.

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 16, Γουίλμπεκιν 10 (1), Σανλί 5 (1), Παπαγιάννης, Χέις-Ντέιβις 4, Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς, Ντόρσεϊ, Καλάθης 12, Μαντάρ.