Euroleague: Νίκησε και πήρε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός

Πήρε το διπλό επί της Βιλερμπάν για την 32η αγωνιστική της Euroleague και κλείδωσε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 80-94 της Βιλερμπάν στη Γαλλία, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σάσα Βεζένκοφ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας 15 πόντους και 9 ασίστ για τους νικητές.

Με ρεσιτάλ ευστοχίας στην επίθεση η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε σε ισορροπία (26-26). Ο Ολυμπιακός βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του έφτασε στο +7 (35-42) λίγο πριν το ημίχρονο και άρχισε με τον ίδιο τρόπο το δεύτερο μέρος (43-50).

Τα τρίποντα από Οσετκόφσκι και Στράζελ έφεραν μπροστά τους γηπεδούχους, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις απαντήσεις με Σλούκα και Βεζένκοφ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 64-69. Με οδηγό τον Σλούκα οι Πειραιώτες αποσπάστηκαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (68-78) στα πρώτα δυόμισι λεπτά της τελευταίας περιόδου και διαχειρίστηκε σωστά το πλεονέκτημα ως το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μόργκαν 12 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τζόουνς 4 (2/7 σουτ), Ντιό 6 (2/5 τρίποντα), Νάιτ 7 (1), Ρισασέ 7 (1), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Οσετκόφσκι 11 (1), Λάιτι (0/2 δίποντα), Στραζέλ 16 (5/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 7 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 21 (6/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2, Βεζένκοβ 18 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (3/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 4.