Euroleague: Ο Ολυμπιακός είχε Ράιτ και ο Παναθηναϊκός είχε λάθη

Ο Μόυοζες Ράιτ τα έκανε όλα σε άμυνα και επίθεση και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι της Eυρωλίγκας. Μέγγενη του Παναθηναϊκού τα 18 λάθη.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής της Eυρωλίγκας, καθώς με τον Ράιτ να κάνει τα πάντα στο παρκέ επικράτησε με 71-65 του Παναθηναϊκού και έπιασε τους “πράσινους” στο 18-10.

Ο Μόουζες Ράιτ ήταν αυτός που οδήγησε τον Ολυμπιακό τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά ολοκληρώνοντας το ντέρμπι με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλεψιμο και 1 ασιστ αλλά και μεγαλύτερο παράσημο την εξουδετέρωση του Ματίας Λεσόρ στην άμυνα.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα πολλά λάθη 18 τον αριθμό τα περισσότερα εκ των οποίων ήταν αβίαστα κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να πετύχει κρίσιμους πόντους σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης φτάνοντας εν τέλει στην νίκη. Έτσι πήγε στράφι η συγκλονιστική εμφάνιση του Ντίνου Μήτογλου ο οποίος με 11 πόντους και 16 ριμπάουντ έμοιαζε στην άμυνα να παίζει μόνος του.  Τον Μήτογλου τον ακολούθησε επιθετικά ο Κέντρι Ναν ο οποίος μπορεί να πέτυχε 19 πόντους όμως υπέπεσε και σε 7 λάθη.

Οι “πράσινοι” είχαν την ατυχία να έχουν σε κακή βραδιά τους Γκριγκόνις και Λεσορ και σε μέτρια τον Σλούκα με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να έχει 7 πόντους με 3 μόλις τελικές πάσες.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Ολυμπιακού ήταν η τρίτη περίοδος όταν ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και απο εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξε πάλι πίσω φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους +11 πόντους(47-36) με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί προδομένος και απο τα πολλά λάθη να ακολουθήσει και όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα να φύγει με την ήττα από το ΣΕΦ.

Πλέον η συνέχεια βρίσκει τους “πρασίνους” να έχουν 5 τελικούς, πέντε ματς do-or-die από την έκβαση των οποίων θα εξαρτηθεί και η τελική θέση που θα έχουν στη βαθμολογία της ευρωλίγκας στο δρόμο για το πλεονέκτημα της έδρας στα πλει-οφ.

Η αρχή θα γίνει την επόμενη βδομάδα και στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ εκεί όπου μετά και την αποψινή εξέλιξη δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να δίνουν μεγάλη σημασία στην άμυνα. Αποτέλεσμα ήταν το σκορ μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο να ήταν χαμηλό με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 9-4. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε επιθετικές στροφές και με τον Κέντρικ Ναν να πυροβολεί από τα 6,75 πήγε  τη διαφορά στους +10 πόντους(7-17) κάτι που ανάγκασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει ταιμ αουτ. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ 17-7 υπερ των πρασίνων που πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και είχαν καταφέρει χάρις στην άμυνα τους να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος στο παρκέ του Ράιτ από τον Ολυμπιακό έδωσε την επιθετική ώθηση που έψαχναν οι γηπεδούχοι που «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 μειώνοντας το σκορ στον πόντο(18-19). Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τους Λεσόρ και Παπαπέτρου αύξησε το προβάδισμα στους +6(20-26). Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με συνεχή πίεση στην άμυνα και με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει 2 σερί τρίποντα κατάφερε να μειώσει στους 2(28-30) χωρίς όμως να μπορέσει να προσπεράσει. Τελικά το καλύτερο που μπορούσε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια στο τέλος του ημιχρόνου(33-33).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ καλύτερος να εκμεταλεύεται τα λάθη του Παναθηναϊκού και με τους Πίτερς και Παπανικολάου κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους(45-36) με τον Παναθηναϊκό να είναι άστοχος και νευρικός. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν να μειώσει στους 6(48-42) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε αφηνιασμένος στο παρκέ και με τον Κέντρικ Ναν να παίρνει επιθετικά την ομάδα πάνω του κατάφερε να μειώσει στον πόντο(50-49). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πάλι και με τον Ράιτ να κάνει πράγματα και θαύματα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά προηγήθηκε και πάλι με διαφορά 5 πόντων(57-52 στο 35΄). Στα τελευταία πέντε λεπτά η κατάσταση δεν άλλαξε ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στο τελικό 71-65 που έδωσε την 18η νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που βλέπει πλέον την πόρτα της τετράδας να ανοίγεται μπροστά του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Περούγκα, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Ράιτ 19 (9/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κάναν 3 (1/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5 (2/2 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουν τ), Πετρούσεβ 4 (1/5 δίποντα), ΜακΚίσικ 6 (3/6 δίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 17 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 7 λάθη), Λεσόρ 11 (4/9 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 7 (2/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ)