Euroleague: Πάλεψε ο Ολυμπιακός αλλά ηττήθηκε από τη Μονακό

Ηττήθηκε στο τέλος ο Ολυμπιακός από τη Μονακό.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε στο Μονακό. Ηττήθηκε με 85-77, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 10-7 στο 4’, όμως, η πιεστική άμυνα της Μονακό τους οδήγησε σε λάθη και κακές επιλογές.  Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους, σε πρώτη φάση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (22-17), ενώ στο 15’ βρέθηκαν στο +9 (30-21). Στο σημείο αυτό, όμως, ο ήδη «ζεστός» Αϊζάια Κάνααν, πήρε… φωτιά! Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος και κράτησε σχεδόν μόνος του «όρθιο» τον Ολυμπιακό (34-30).

Στο 16’ ο Σακίλ ΜακΚίσικ πάτησε μετά από πολύ καιρό ξανά παρκέ (είχε τραυματιστεί στο ματς της πρεμιέρας της Ευρωλίγκας με τον Παναθηναϊκό) και συνέβαλε ουσιαστικά στην ολοκλήρωση της αντεπίθεσης των «ερυθρολεύκων», καθώς με γκολ-φάουλ του Αμερικανού φόργουορντ, ο Ολυμπιακός μας έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με θετικό πρόσημο.

Στην επανάληψη το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ο Άλεκ Πίτερς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Αϊζάια Κάνααν (49-52 στο 26’), όμως, η Μονακό μέσα από την καλή της άμυνα και την περιφερειακή της ευστοχία προσπέρασε με 4π. (58-54 στο 29’). Ο Πίτερς, όμως, τους… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και με 2/2 τρίποντα έδωσε ξανά προβάδισμα (58-59) στον Ολυμπιακό με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Η μάχη συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο 4ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι στο 37’ ισόπαλες (71-71). Στο σημείο αυτό, όμως, ο Ολυμπιακός πήγε σε κακές επιθετικές επιλογές, ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών και επέτρεψε στην Μονακό με ένα επί μέρους σκορ 8-2 ουσιαστικά να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη (79-73, 40’’ για το τέλος).

Δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77.