Euroleague: Πέρασε από το Μόναχο και «αγκάλιασε» τη 2η θέση ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός πέρασε από το Μόναχο, επέστρεψε στη δεύτερη θέση και «αγκάλιασε» το πλεονέκτημα έδρας

Μετά τη Μπολόνια, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από το Μόναχο, καθώς επικράτησε με 82-75 της Μπάγερν για την 33η αγωνιστική της EuroLeague

H ομάδα του Αταμάν βελτίωσε σε 22-11 το ρεκόρ της, βρίσκεται αγκαλιά με τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» κρατούν την τύχη στα χέρια τους, αφού την τελευταία αγωνιστική παίζουν με την αδιάφορη Άλμπα Βερολίνου και με νίκη “κλειδώνει” την 2η θέση.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ σημείωσε 15π, βοηθώντας σε άμυνα και επίθεση και πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό δείχνοντας πολύ καλά δείγματα στην πιο κομβική στιγμή της σεζόν.

Επίσης, ξεχώρισαν ο Ναν με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Λεσόρ με 13 πόντους και ο Σλούκας με 12π μαζί με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους Βαυαρούς ο Γουάιλερ-Μπαμπ με 15π και ο Ιμπάκα με 14π, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσαν οι Μπολμαρό και Λούσιτς με 11π.

Πλέον απομένει μια αγωνιστική για να κεφαλοποιήσει η ομάδα την επιστροφή της όχι μόνο στα πλέι-οφ της ευρωλίγκας αλλά και στην ελίτ της Ευρώπης εκεί όπου ανήκει και εκεί όπου επιτάσσει η ιστορία της.

Oι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση με συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο (18-13). Στη συνέχεια αντέδρασαν με τους Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου να δίνουν πολύτιμές λύσεις κάνοντας επιμέρους σκορ 27-18 με αποτέλεσμα να στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός να έχει το προβάδισμα με 40-36.

Oι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης κατά διαστήματα αλλά τα λάθη τους έδιναν το δικαίωμα στη Μπάγερν να επιστρέφει στο ματς. Με το καλάθι του Ναν στην εκπνοή της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελική ευθεία έχοντας το προβάδισμα με 58-54.

Ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα του, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 78-70 στο 38’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ερνανγκόμεζ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 5-0 (75-78 στο 38΄), αλλά μέχρι εκεί… Το χαμηλό σχήμα με τα τρία γκαρντ (Σλούκας, Ναν, Γκραντ) του Αταμάν είχε αποτέλεσμα, με τον Ναν να «καθαρίζει» το ματς στα 43΄΄ (75-82)

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82.

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (5), Φρανσίσκο 2, Έντουαρντς 9 (1), Γκιφάι 6 (2), Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 5 (1), Μπολμάρο 11 (1, 7 ασίστ), Λούτσιτς 11 (2), Ιμπάκα 14, Χάρις 2, Μπράνκοβιτς.

Παναθηναϊκος (Αταμάν): Βιλντόσα 2, Σλούκας 12 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκραντ 7 (1), Ναν 17 (2), Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3, Ερνανγκόμεθ 14 (2), Μήτογλου 6