Euroleague: Στο 1-0 η Ρεάλ Μαδρίτης του εξαιρετικού Κοζέρ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-0 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, για τα playoffs της Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης άφησε πίσω το απογοητευτικό φινάλε στη regular season, έπαιξε ως “Βασίλισσα” και πήρε τη νίκη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 84-74, στο Game 1 των playoffs της Euroleague.

Ο Κοζέρ ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, ενώ ο Γιαμπουσέλε είχε 15, την ώρα που ο Ουίλμπεκιν είχε 20, αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τους γκαρντ της να εκτελούν, απέκτησε “αέρα” 7 πόντων,13-6 (4’) μετά από σερί 9-0! Από την άλλη, η Μακάμπι τα περίμενε όλα από τον Γουίλμπεκιν, με το αστέρι των Ισραηλινών να πετυχαίνει τους 10 από τους 19 πρώτους πόντους της ομάδας του. Με buzzer beater τρίποντο του Ρούντι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά +6 και το 25-19.

Η συνέχεια επιφύλασσε ντέρμπι, με την Ρεάλ να είναι σταθερά μπροστά (34-27), αλλά η Μακάμπι βρήκε σκορ και ισοφάρισε σε 34-34 (17′). Παρόλα αυτά, το τέλος του ημιχρόνου άνηκε στους Μαδριλένους, για το 47-38.

Όση προσπάθεια κι αν κατέβαλε η Μακάμπι Τελ Αβίβ σε άμυνα και επίθεση, υπήρχε ένα ζήτημα που αδυνατούσε να λύσει μετά την ανάπαυλα: το μαρκάρισμα του Φαμπιάν Κοζέρ. Ο αριστερόχειρας γκαρντ συνέχισε να κάνει ζημιά στην ισραηλινή άμυνα, σε τέτοιο βαθμό που διατηρούσε τη Ρεάλ Μαδρίτης μπροστά με διαφορά ασφαλείας. Ούτε η αφύπνιση του Τζέιλεν Ρέινολντς ούτε τα τρίποντα του Σκότι Γουίλμπεκιν άλλαζαν την ουσία για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατηρήθηκαν στο -9 (65-56) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι, αφού οι Ισραηλινοί «έσφιξαν» αμυντικά και με τον Σόρκιν να δίνει βοήθειες επιθετικά, πλησίασαν στο -5, 74-69 (36’). Κάπου εκεί όμως χάθηκε η συγκέντρωση από τους παίκτες του Εβέν, που υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη. Αυτό είχε ως συνέπεια να τρέξει σερί 8-0 η “βασίλισσα” και επί της ουσίας να καθαρίσει τη νίκη, η οποία ήρθε με σκορ 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 47-38, 65-56, 84-74.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γουίλιαμς Γκος 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κοζέρ 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράντολφ 3 (1), Ρούντι 12 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αμπάλδε 6 (2), Χάνγκα 11 (1), Πουαριέ 2 (1/4 δίποντα), Ταβάρες 4 (6 ριμπάουντ), Γιουλ (0/2 σουτ), Γιαμπουσέλε 15 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 20 (4/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Έβανς 5, Καλέιρο 5 (1), Γουίλιαμς 2 (1/6 σουτ, 0/2 βολές), Ρέινολντς 10 (5/10 δίποντα), Σόρκιν 12 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Τόμας 2, Νάναλι 11 (2), Ζίζιτς 2 (1/4 δίποντα), Ζιβ.