Europa Conference League: Διέλυσε τη Μπασακσεχίρ στην Τουρκία η Γάνδη

Η εκπληκτική Γάνδη θριάμβευσε απέναντι στη Μπασακσεχίρ

Για τον γύρο των 16 του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, η Γάνδη διέλυσε με 1-4 τη Μπασακσεχίρ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και σε ένα εξαιρετικό ημίχρονο σκόραραν τέσσερις φορές. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 31ο λεπτό με σκόρερ τον Όρμπαν, ο επιθετικός των Βέλγων βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1.

Στο επόμενο λεπτό, ο ίδιος ποδοσφαιριστής με βολίδα διέλυσε τα δίχτυα του Μπαμπατσάν, ενώ στο 34′ ολοκλήρωσε το χατ τρικ με πλασέ από κοντά.

Η Γάνδη έκανε τέσσερα τα τέρματα της με την κεφαλιά του πρώην επιθετικού του Εργοτέλη και του Ολυμπιακού Ούγκο Κάιπερς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι (0-4).

Η Μπασακσεχίρ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ σε 1-4 στο 88ο λεπτό με το σουτ του Αντνάν Γιανουζάι.

Σκόρερς: 88′ Γιανουζάι – 31′, 32, 34′ Όρμπαν, 37′ Κάιπερς